Stevija je stekla značajnu popularnost kao zaslađivač, s brojnim pojedincima koji se odlučuju za nju umjesto rafiniranog bijelog i smeđeg šećera. Međutim, jeste li ikada razmišljali koliko je on uistinu zdraviji u usporedbi sa šećerom?
Ovaj zaslađivač debitirao je na američkom tržištu, a mnogi su pojedinci bili oduševljeni kada su pronašli “prirodnu” alternativu šećeru koja je imala nula kalorija i bila je znatno slađa.
Važno je napomenuti da je stevija često služila kao izbor za one s dijabetesom, a kako je prevalencija dijabetesa rasla, stevija je i dalje bila favorizirana. Istraživanje Nielsena pokazuje da je od 2017. do 2018. prodaja proizvoda koji sadrže steviju porasla za 16 posto.
Izveden iz južnoameričke biljke Stevia rebaudiana, ovaj izvor sadrži steviol glikozide koji služe kao zaslađivači. Stevija je prisutna u raznim proizvodima, uključujući pića, deserte, peciva, bombone, jogurte i slične ponude.
FDA, ili Američka agencija za hranu i lijekove, priznaje steviju kao sastojak klasificiran kao “općenito priznat kao siguran” (GRAS). Međutim, ova se klasifikacija ne odnosi na sirove ekstrakte stevije i listove stevije, koji nemaju odobrenje FDA za upotrebu u hrani.
Postojala su početna strahovanja u vezi s potencijalom da stevija poveća rizik od raka ili reproduktivnih problema, proizašla iz istraživanja na životinjama. Centar za znanost u javnom interesu (CSPI), istaknuta nadzorna organizacija, bio je posebno glasan u zagovaranju da FDA podrži status GRAS-a. Unatoč tome, nakon više od desetljeća dostupnosti na tržištu, stevija se smatra sigurnom prema kriterijima CSPI-ja, iako organizacija nastavlja pozivati na daljnja ispitivanja kako bi se potvrdila njezina sigurnost.
Lea Kaufman, registrirana dijetetičarka, pojasnila je da stevija ne podiže razinu šećera u krvi i služi kao sigurna i korisna zamjena za šećer za osobe s dijabetesom.
Neki dokazi pokazuju da bi stevija mogla ponuditi više prednosti nego što se očekivalo jednostavnim smanjenjem potrošnje šećera.
Studija koju su 2017. godine u časopisu Nature Communications objavili istraživači sa Sveučilišta Leuven u Belgiji pokazala je da stevija aktivira protein ključan za percepciju okusa i igra ulogu u oslobađanju inzulina nakon obroka. Inzulin, hormon koji proizvodi gušterača, odgovoran je za regulaciju razine šećera u krvi.
American Heart Association i American Diabetes Association slažu se da bi stevija mogla biti korisna za osobe s dijabetesom, pod uvjetom da se konzumira umjereno i da se kasnije ne nadoknađuje dodatnim unosom kalorija. Preporučeni dnevni unos ne smije biti veći od 12 mg.
Stevia služi kao izvrsna alternativa tradicionalnoj kaloričnoj saharozi, jer ne sadrži kalorije. Iako bi pojedinci koji odluče zamijeniti šećer stevijom mogli imati koristi od ove zamjene, Klix izvještava da gubitak težine nije zajamčen.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.