Nemojte se uzrujavati ako ljubaznost nije urođena osobina; može se uzgajati. Naše su nam majke usadile važnost dobrog ophođenja prema drugima. Prema drugima se trebate odnositi onako kako želite da se prema vama ponašaju. Međutim, ako vam se ne sviđa zadubljivanje u psihologiju problema, istraživanje je pokazalo da ljubaznost pridonosi našoj sreći.

Evo pet uvjerljivih razloga da pokažete ljubaznost prema onima oko sebe:

Pokazivanje ljubaznosti prema drugima donosi osjećaj sreće vama samima.

Kada pojedinci dožive autentičnu ljubaznost prema drugima, njihova se vlastita sreća prirodno povećava. To se vjerojatno događa jer smo u osnovi njegujući prema onima oko nas; spontani čin dobrote može izmamiti osmijeh na nečije drugo lice, a ta se radost obično vraća na nas.

Ljubazni pojedinci obično imaju dulji životni vijek.

Osobe koje se bave volonterskim radom imaju znatno manje zdravstvenih problema. Pomaganje drugima može donijeti veće dobrobiti od jednostavnog uzimanja aspirina. Za one u dobi od 55 i više godina, volontiranje smanjuje vjerojatnost rane smrti za 44%.

Djela ljubaznosti pomažu ublažiti tjeskobu kod pojedinaca.

Studija koju je provelo britansko sveučilište otkrila je da osobe koje pate od tjeskobe mogu ublažiti svoje osjećaje brige prakticiranjem ljubaznosti prema drugima. Sudionici koji su se “prisilili” da budu ljubazni do šest puta tjedno primijetili su značajno smanjenje simptoma anksioznosti nakon mjesec dana.

Suosjećanje liječi emocionalne rane.

Dušu iznutra grije dobrota. Kada uputite ljubazan gest drugoj osobi, vaše tijelo instinktivno oslobađa hormon koji potiče sreću, ublažava stres i hrani vaše srce.

Suosjećanje je nešto što se može naučiti.

Ako vam ljubaznost i dobrota nisu poznati, nema razloga za brigu: te se osobine mogu kultivirati. Istraživanje koje je provelo Sveučilište Wisconsin pokazuje da se može istrenirati njihov um da prihvati ljubaznost, uspoređujući to s vježbanjem u teretani. “Ovog puta pojedinci ne samo da mogu prakticirati ljubaznost, već je mogu proširiti i na okoliš”, objašnjava dr. Richard Davidson.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.