Jaja su zdrava za naš organizam i to je sigurno, ali postoje neke priče da ako jedemo veće količine možemo povećati holestarol u tijelu, to je odlučio jedan čovjek da provjeri te je pojeo za mjesec dana čak 700 jaja.
Nik Novic konzumirao je 720 jaja tijekom mjesec dana u sklopu eksperimenta osmišljenog da procijeni učinke na njegov organizam.
Već dulje vrijeme jaja su smatrana superhranom od strane ljubitelja fitnessa i stručnjaka za prehranu. Ipak, brojni medicinski stručnjaci upozoravaju da konzumacija jaja može povisiti razinu kolesterola i pridonijeti kardiovaskularnim problemima. Posebno su žumanjci jajeta suočeni s kritikama zbog povezanosti s nakupljanjem masnoće u krvnim žilama, što predstavlja rizik za zdravlje srca. Međutim, nedavne studije pokazuju da to ne mora izravno utjecati na nakupljanje kolesterola u tijelu.
Kako bi ispitao potencijalnu štetu konzumacije jaja, student Nik Norvic sa Sveučilišta Harvard prihvatio je izazov konzumiranja do 720 jaja unutar mjesec dana. U iznenađujućem obratu događaja, suprotno uobičajenim pretpostavkama, njegova razina kolesterola se smanjila.
Nakon mjesec dana u kojem je unosio prosječno 24 jaja dnevno, došlo je do smanjenja razine “lošeg” kolesterola (LDL) za 18 posto. LDL kolesterol se naziva “lošim” zbog njegovog potencijala nakupljanja u arterijama, čime se povećava rizik od srčanih bolesti i moždanog udara, piše Daily Mail.
Nasuprot tome, “dobar” kolesterol (HDL) pomaže u eliminaciji viška kolesterola iz krvotoka i olakšava njegov transport do jetre. Stručnjaci upozoravaju da povišene razine LDL kolesterola mogu povećati rizik od srčanih bolesti.
Dr. Norvic, koji je stekao doktorat iz metabolizma na Sveučilištu Oxford, pridržavao se svoje utvrđene ketogene dijete tijekom cijelog eksperimenta, režima karakteriziranog obiljem mesa, ribe, maslinovog ulja, orašastih plodova, tamne čokolade, sira i jogurta .
Ketogenu dijetu karakterizira sastav s visokim udjelom masti, osmišljen da prijeđe tijelo u stanje u kojem mast služi kao glavni izvor energije. Dr. Norvic vješto je pripremao jaja na različite načine – pržena, kuhana, pečena i kao omlet – i tvrdi da mu i nakon mjesec dana apetit za njima ostaje netaknut.
Unatoč znatnoj konzumaciji jaja, njegov fizički režim nije bio posebno strog; sudjelovao je u treningu s tjelesnom težinom jedan sat svaki tjedan. Ova je rutina obuhvaćala razne vježbe, uključujući sklekove, povlačenja i čučnjeve.
U određenom trenutku, dr. Norvic je započeo uključivanje 60 grama ugljikohidrata dnevno u prehranu, dobivenih iz voća kao što su banane, borovnice i trešnje, budući da smatra da konzumacija ugljikohidrata doprinosi daljnjem smanjenju razine LDL kolesterola.
- Konkretno, pojedinci koji se pridržavaju dijete s niskim udjelom ugljikohidrata često doživljavaju porast razine LDL-a, jer se tijelo prebacuje na korištenje masti kao primarnog izvora energije.
“Bio sam uvjeren da mi se razina LDL-a neće povećati, a sada ovu informaciju želim prenijeti članovima svoje obitelji koji izražavaju zabrinutost zbog moje konzumacije jaja i mesa”, stoji u jednom od komentara na YouTube videu.
“Konzumirao sam jaja gotovo svaki dan zadnjih 67 godina i stalno sam održavao dobro zdravlje, bez potrebe za liječnicima ili lijekovima”, primijetio je drugi pojedinac.