Pravilan ishrana je jedna od ključnih stvari koje mogu pomoći u održavanju zdravlja štitne žlijezde i prevencije potencijalnih poremećaja.
Štitnjača je ključna za regulaciju hormona u tijelu, jer otpušta trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), prema Američkom društvu za endokrinologiju. Neravnoteža u aktivnosti štitnjače, bilo da je preaktivna ili premalo, može dovesti do nekoliko zdravstvenih problema, uključujući hipotireozu, hipertireozu i Hashimotovu bolest.
S obzirom na utjecaj štitnjače na različite tjelesne funkcije, uključivanje hranjivih namirnica koje promiču njezino zdravlje u prehranu je ključno. Stručnjaci iz organizacije “Eating Well”, uključujući dijetetičare i nutricioniste, predlažu određene namirnice za poboljšanje rada štitnjače i također ističu one koje bi trebalo izbjegavati.
Vrhunske namirnice koje podržavaju zdravlje štitnjače.
Brazilski orasi: bogati selenom, ovi orašasti plodovi neophodni su za održavanje zdravlja štitnjače. Prema dijetetičaru Jostenu Fishu, preporučljivo je konzumirati jedan brazilski orah dnevno.
Morske alge su bogate jodom, ključnim elementom za pravilan rad štitnjače. Unatoč tome, konzumiranje previše joda može biti štetno, osobito za osobe s Hashimotovom bolešću. Stoga je preporučljivo potražiti savjet liječnika prije povećanja potrošnje joda.
Jaja služe kao odličan izvor proteina, vitamina B12 i kolina. Osim toga, osiguravaju selen, jod i tirozin, što je esencijalna aminokiselina vitalna za proizvodnju hormona štitnjače.
Govedina nije samo izvrstan izvor proteina, željeza i vitamina B12, već nudi i cink, koji je neophodan za održavanje funkcije štitnjače i podršku imunološkom sustavu.
Lisnato povrće, poput špinata i sličnog povrća, prepuno je antioksidansa i vitamina B koji pomažu u zaštiti štitnjače od oksidativnog oštećenja i poboljšavaju njezine metaboličke funkcije.
Hrana koje se treba kloniti
Proizvodi od soje mogu utjecati na učinkovitost lijekova za štitnjaču kod osoba s hipotireozom. Preporučljivo je konzumirati soju najmanje jedan sat nakon uzimanja lijeka.
Kofein iz kave i energetskih pića može pogoršati simptome hipertireoze, što dovodi do povećane tjeskobe i bržeg otkucaja srca.
Kruciferno povrće u svom sirovom obliku, uključujući brokulu, cvjetaču i kelj, ima goitrogene koji mogu utjecati na funkciju štitnjače. Međutim, kuhanje ovog povrća umanjuje njihove štetne učinke.
Hrana s visokim udjelom dodanog šećera povezana je s problemima sa štitnjačom i dijabetesom, stoga je preporučljivo izbjegavati je kako biste održali stabilnu razinu šećera u krvi.
Transmasti su prisutne u određenim grickalicama, margarinima i prženoj hrani. Ove masnoće mogu utjecati na rad mozga i štitnjače, pa je pametno ograničiti njihovu konzumaciju.
Očuvanju zdravlja štitnjače i sprječavanju mogućih poremećaja može se pomoći i pravilnom prehranom. Prije uvođenja bilo kakvih većih promjena u prehrani, preporučljivo je potražiti savjet nutricionista ili liječnika.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.