– Štitna žlijezda je jako osjetljiva žlijezda u tijelu, jer dovoljno je tek samo malo da ona izađe iz svoga balansa, a onda nastaju jako veliki problemi. Mi danas govorimo o tome, kako pojedine namirnice utiču na samu štitnu žlijezdu….

Štitnjača igra ključnu ulogu u regulaciji hormona u tijelu, kao što je primijetilo Američko društvo za endokrinologiju, otpuštajući trijodtironin (T3) i tiroksin (T4). Poremećaj njezinog rada, bilo da se manifestira kao preaktivna ili premala štitnjača, može rezultirati raznim zdravstvenim problemima, poput hipertireoze, hipotireoze i Hashimotove bolesti. S obzirom na značajan utjecaj štitnjače na različite tjelesne funkcije, neophodno je u prehranu uključiti hranu bogatu hranjivim tvarima koja podržava njezino zdravlje. Stručnjaci za prehranu i dijetetiku iz “Eating Well” preporučuju određene namirnice za poboljšanje rada štitnjače, a također identificiraju one koje bi trebalo izbjegavati:

Ove orašaste plodove, koji obiluju selenom – vitalnim mineralom za potporu zdravlju štitnjače – savjetuje dijetetičar Josten Fish, koji preporučuje jesti jedan brazilski orah dnevno. Jod, važan sastojak za pravilan rad štitnjače, nalazi se u velikim količinama u morskim algama. Unatoč tome, konzumiranje previše joda može biti rizično, osobito za osobe s Hashimotovom bolešću, zbog čega je ključno konzultirati se sa zdravstvenim djelatnikom prije povećanja unosa joda.

Jaja su odličan izvor proteina, vitamina B12 i kolina. Također opskrbljuju selenom, jodom i tirozinom, esencijalnom aminokiselinom ključnom za sintezu hormona štitnjače. Slično tome, govedina je izvanredan izvor proteina, željeza i vitamina B12, a istovremeno osigurava cink, važan mineral koji ima ključnu ulogu u potpori imunološkog sustava i održavanju funkcije štitnjače.

Povrće s lisnatim povrćem, uključujući špinat i slične sorte, obiluje antioksidansima i vitaminima B koji pomažu u zaštiti štitnjače od oksidativnih oštećenja, dok istovremeno poboljšavaju njezine metaboličke aktivnosti. Preporučljivo je kuhati bokole i cvjetaču, namirnice koje treba izbjegavati. Snimka zaslona s YouTube videa DOORS OF HEALTH pokazuje da proizvodi od soje mogu spriječiti učinkovitost lijekova za štitnjaču kod osoba s hipotireozom. Savjetuje se pričekati najmanje jedan sat nakon uzimanja lijeka prije konzumiranja soje. Simptomi hipertireoze, poput pojačane tjeskobe i ubrzanog rada srca, mogu se pogoršati kofeinom koji se nalazi u kavi i energetskim pićima.

Goitrogeni prisutni u sirovom povrću iz obitelji krstašica poput brokule, cvjetače i kelja mogu utjecati na rad štitnjače; usprkos tome, kuhanje ovog povrća umanjuje njihove štetne učinke. Kako biste održali stabilnu razinu šećera u krvi, preporuča se izbjegavati hranu s visokim udjelom dodanog šećera, jer se povezuje s dijabetesom i problemima sa štitnjačom. Osim toga, trans masti koje se nalaze u određenim grickalicama, prženoj hrani i margarinima mogu utjecati i na mozak i na štitnjaču. Stoga se savjetuje ograničiti njihov unos. Održavanje zdrave štitnjače i sprječavanje mogućih poremećaja može se podržati i odgovarajućom prehranom. Preporučuje se savjetovanje s nutricionistom ili liječnikom prije značajnih promjena u prehrani.

 

DODATNI TEKST

Što dovodi do stvaranja bijelih naslaga na jeziku i koje bolesti one mogu označavati? Bijeli premaz na jeziku može ukazivati ​​na sedam različitih bolesti: ako naiđete na ove simptome, evo kako reagirati. Tipično, prisutnost bijele prevlake na jeziku prvenstveno je uzrokovana mikroorganizmima koji žive na njegovoj površini. Ova pojava može se dogoditi čak i kod osoba koje prakticiraju izvrsnu oralnu higijenu, jer se ove bakterije još uvijek mogu naći na jeziku.

Ponovno pojavljivanje ove prevlake, koja obično izblijedi nakon higijenskih postupaka, ukazuje na poremećaj u funkcioniranju tijela. Uobičajeni uzroci bijele prevlake su sljedeći: Upala grla, infektivno upalno stanje koje uglavnom pogađa djecu i tinejdžere, često se pripisuje bakterijama i gljivicama kao što su streptokoki i stafilokoki. Ova bolest često počinje stvaranjem gnojnog sloja na jeziku i krajnicima. Gastritis je upalna bolest obilježena samouništenjem želučane sluznice. Ovo stanje nastaje zbog neadekvatne funkcije imunološkog sustava, a jedan od njegovih simptoma je bijeli plak, koji s vremenom može poprimiti žutu nijansu.

Bulbitis se rijetko priznaje kao zasebna dijagnoza i obično se smatra lokaliziranom upalom dvanaesnika. Ovaj upalni poremećaj zahvaća početni segment crijeva, što dovodi do poremećaja unutar probavnog sustava. Diskinezija bilijarnog trakta nastaje kada je funkcija žučnog mjehura poremećena, što rezultira ili pojačanim lučenjem žuči ili stagnacijom žuči. Upala crijevne sluznice karakterizira enteritis, utječe na procese probave i asimilacije. Ako se stanje pogorša, može doći do atrofije stijenki sluznice.

Na jeziku se može vidjeti primjetan bijeli sloj, često uz vidljive otiske sa zuba. Pelvioperitonitis je stanje karakterizirano upalom i infekcijom peritoneuma, prvenstveno ograničenog na područje zdjelice. Iz ovog stanja mogu nastati ozbiljne komplikacije. Kod muškaraca, kandidijaza se odnosi na gljivične infekcije koje zahvaćaju glavić penisa. Osim toga, na jeziku i desnima može se pojaviti naslaga nalik bijelom siru.