Štitnjača, nizak krvni tlak, pa čak i intenzivno pušenje mogu pridonijeti ovom neugodnom problemu. Uobičajeno je da su nam ruke i prsti hladni u hladnim danima, a taj osjećaj obično nestaje nakon što uđemo u vruće okruženje. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ako primijetite da su vam ruke i dalje neuobičajeno hladne unatoč tome što ste dulje vrijeme proveli na toplom mjestu, važno je uzeti u obzir svoje cjelokupno zdravlje. Ovi zdravstveni problemi mogli bi biti temeljni uzrok problema. Obavezno istražite!
1. Raynaudov sindrom je stanje koje karakterizira suženje krvnih žila u prstima izazvano niskim temperaturama ili emocionalnim stresom. Kao rezultat toga, pojedinci često imaju primjetan osjećaj hladnoće u prstima, koji povremeno mogu poprimiti blagu plavu boju.
Srećom, ovaj sindrom ne dovodi do značajnih zdravstvenih problema, a nošenje rukavica pomaže u regulaciji temperature prstiju, a također je bitno smanjiti stres.
2. Hipotireoza: jedan od znakova smanjene aktivnosti štitnjače, odnosno njezinog smanjenog rada, su hladni prsti. Djelujući kao termostat za tijelo, neaktivnost štitnjače dovodi do usporavanja mnogih drugih tjelesnih funkcija, zbog čega često imamo osjećaj hladnoće.
3. Anemija, koja se u javnosti obično naziva anemijom, dovodi do raznih zdravstvenih problema, uključujući umor, glavobolje, vrtoglavicu i otežano disanje. Osim toga, značajan nedostatak željeza u krvotoku može rezultirati poteškoćama u regulaciji tjelesne temperature. Naime, posljedica anemije je neadekvatan dotok kisika u tijelo, što može uzrokovati hladne prste.
4. Nizak krvni tlak javlja se kada dođe do pada tlaka, zbog čega krvne žile preusmjeravaju krv dalje od ruku i nogu prema bitnim organima, zbog čega prsti postaju hladni.
5. Pušenje: Trebate li još jednu motivaciju da prestanete pušiti, razmislite o hladnim rukama. Suženje krvnih žila uzrokovano nikotinom često dovodi do oslabljenog ili znatno smanjenog protoka krvi.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.