– Ne kaže se bez razloga kako zdravlje ulazi na usta, i kako je jako bitno da se osoba pravilno hrani, da bi bila zdrava što je moguće duže vremena. Danas vam prenosimo savjet jednoga doktora, kako da sa pravilnom ishranom sprečite mogućnost dobijanja tumora….

Prema riječima dr. Morane Brkljačić za dnveno.hr, probavni sustav ima ključnu funkciju izvlačenja vitalnih hranjivih tvari kao što su: vitamini & minerali & ugljikohidrati & masti & proteini kao i vode iz unesene hrane ( Wirth 2009) i istovremeno zadržava otpadne tvari dok se ne mogu eliminirati iz tijela. Ovaj zamršeni sustav sastoji se od sljedećih komponenti: 1. Jednjak 2. Želudac 3. Tanko crijevo 4. Debelo crijevo Crijeva se mogu podijeliti u dva primarna dijela iz anatomske perspektive: prvo, tanko crijevo (sastavljeno od duodenuma, jejunuma i ileuma) i drugo, debelo crijevo (dalje podijeljeno na cekum), debelo crijevo uključujući uzlazni, poprečni , silazni i sigmoidni kolon), rektum i analni kanal.

Tanko crijevo je dugo oko 7 metara, dok je debelo oko 1,5 metar. Svaki segment crijeva ima različite strukturne karakteristike i specifične funkcije koje treba izvršiti. Tanko crijevo. Sastoji se od sljedeća tri dijela: Duodenum, dugačak oko 30 cm (ili veličine dvanaest palaca). Otuda i naziv) pohranjuje probavne sokove iz jetre i gušterače, kao i žuč iz žučnog mjehura. Nakon toga, jejunum se proteže od 2 do 8 metara gdje se hrana u potpunosti probavlja.

Potječe iz latinskog, što znači prazan “jejunum” jer se obično ne puni većinu vremena. Završni segment; ileum je dugačak 4 metra gdje se odvija apsorpcija probavljenih materijala hrane u krvotok. Tanko crijevo jedna je od glavnih komponenti probavnog sustava. Njegova je funkcija dovršiti preradu probavljene hrane. Ova transformacija rezultira tekućim stanjem koje prelazi u krvotok. Nakon pete godine života, prosječna duljina tankog crijeva odraslog čovjeka iznosi oko pet do šest metara.

Ovdje, u prvom dijelu dvanaesnika (prvi segment tankog crijeva nakon želuca), sva hrana se dalje razgrađuje odakle prolazi u debelo crijevo održavajući pravilnu razgradnju i dospijeva u debelo crijevo nakon pravilne razgradnje gdje se nalazi i druga hrana ispravno razbijen. Kretanje hrane kroz peristaltiku olakšava ovaj dio. Niz mišićnih kontrakcija osigurava da probava u jednom području ne ometa drugu, tj. dok se proteini razgrađuju u peptide i aminokiseline unutar želuca od strane glavnih stanica, lipidi bi se na sličan način trebali nabaviti kao masne kiseline (i trigliceridi) plus glicerol dok ugljikohidrate treba nabaviti kao jednostavne šećere poput glukoze.

Glavnina se također događa ovdje: peptidi se razlažu na aminokiseline; lipidi postaju masne kiseline i glicerol; ugljikohidrati se pretvaraju u glukozu. Prije svega, debelo crijevo s desne strane tankih crijeva prema gore, a zatim prema unutra prema lijevo da bi završilo ispod njih. Dijelovi su četiri: uzlazno debelo crijevo, poprečno debelo crijevo, silazno debelo crijevo i sigmoidno debelo crijevo. Ovi dijelovi tvore luk i svaki lagano prelazi u drugi. Nakon procesa probave, neprobavljena hrana odlazi u debelo crijevo. Ovo je mjesto gdje se voda apsorbira.

Svi ostaci hrane počinju se razgrađivati ​​i ovdje se pohranjuju. Na spoju između tankog i debelog crijeva nalazi se zalistak nazvan Bauchini (lat. valva ileocecalis). Ventil sprječava povratak probavljenog sadržaja natrag u tanko crijevo. Također, može se spomenuti da se u dnu slijepog crijeva nalazi crvolika struktura koja se naziva slijepo crijevo (appendix vermiformis na latinskom) . Ljudi češće ovu crvoliku strukturu nazivaju slijepim crijevom.