BONUS:

Čini se da ste dali vrlo opsežan tekst o prehrani tijekom gripe, s mnogo detaljnog znanja uključujući prijedloge za izbor hrane plus bitne vitamine i minerale i pristupe prehrani za svaku fazu bolesti. Evo sažetka koji izdvaja neke od važnih točaka vezanih uz prehranu tijekom gripe: Za dobar unos vitamina E uključite u prehranu sljedeće namirnice: jaja, orašasto voće (orasi, lješnjaci, bademi), zeleno povrće, jetra, pšenične klice, biljna ulja i sjemenke.

Bogati izvori selena su brazilski orasi, kvasac, cjelovite žitarice, plodovi mora, plava riba; češnjak i luk također su dobri izvori. Cink ima u izobilju u mnogim izvorima, uključujući crveno meso, plodove mora (školjke), pšenične klice, špinat, grašak, jaja, mlijeko, sjemenke bundeve i pivski kvasac.

Vitamin C se bori protiv virusnih infekcija i može se naći u mnogim izvorima kao što su peršin, radič, paprika, brokula, citrusno voće (naranča, limun, grejp), kivi, kiseli kupus, cvjetača, šipak, kelj, rotkvica i bobičasto voće. U plodovima mora, iznutricama, cjelovitim žitaricama, kakau, bananama, maslinama, lješnjacima i leći nalazi se bakar; to je zato što je bakar ključni igrač u borbi protiv infekcije. Izvori beta-karotena uključuju žuto i narančasto voće i povrće plus tamnozeleno lisnato povrće: mrkva, špinat, blitva, brokula, slatki krumpir, rajčica, bundeva.

Mango i kruške također su bogati beta-karotenom. Bobičasto voće, agrumi, artičoke, šparoge luk peršin kelj čaj kakao kava crveno vino cimet đumbir muškatni oraščić obiluju polifenolima: snažnim antioksidansima. Kada se radi o ranoj fazi bolesti, moramo primijeniti posebne prehrambene strategije. Jedna takva strategija uključuje povećanje učestalosti obroka, jer se apetit smanjuje. Preporuča se fokusirati se na unos tekućine, kao što su pileća juha, čajevi, kruh od dva kruha, banane, ribana jabuka, kompot.

Prelaskom u fazu oporavka, drugačiji skup prehrambenih smjernica stupa na snagu. Svježe cijeđeni sokovi od različitog voća i povrća vrlo su korisni u ovoj fazi. Osim toga, savjetuje se uključiti zobene pahuljice sa suhim voćem, ribu, rižu od cjelovitog zrna, varivo od povrća, svježe voće, fermentirane mliječne proizvode koji sadrže probiotike te jednostavna jela koja se sastoje od povrća i svježih sireva. Za zdravu prehranu pokušajte se kloniti hrane s visokim sadržajem jednostavnog šećera i zasićenih masnih kiselina, kao i gaziranih pića, industrijskih pića i alkohola.

Uostalom, hidratacija se može postići samo unosom dovoljno tekućine (poput vode, čajeva, juha i svježe cijeđenih sokova) u organizam. To će vam pomoći da ojačate svoj imunološki sustav, smanjite simptome gripe i brže se oporavite. To znači da se morate zdravo hraniti. Mislim na prehranu koja sadrži sve vrste hranjivih tvari potrebnih za borbu protiv infekcija i pomlađivanje tijela.