Nakon što su uspješno opljačkali poštu i osigurali svoje vreće, Mujo i Haso su se nekoliko mjeseci kasnije našli u razgovoru. Priđe Mujo Hasi s pitanjem: Mogu li pitati za sadržaj vaše torbe? stanica – Uložio sam otprilike petsto tisuća eura. Kupio sam kuću, auto, jahtu… Što je s vašim ulaganjem? “Ma, vreća puna računa. Marljivo plaćam djelomice, koliko mogu…

BONUS TEKST:

Maslačak, znanstveno poznat kao Taraxacum officinale, višegodišnja je biljka poznata po svojim živim žutim cvjetovima i prepoznatljivom lišću. Unatoč tome što se obično smatra smetnjom, maslačak posjeduje mnoštvo korisnih svojstava, što ga čini vrijednim i za dijetetske i za terapeutske primjene. Ova otporna biljka može se naći kako cvjeta na raznim mjestima diljem svijeta, uglavnom na travnjacima, livadama i uz ceste. Maslačak se može pohvaliti glavnim korijenom, snažnim korijenskim sustavom koji se duboko zabija u zemlju, omogućujući biljci da izdrži razdoblja suše. Smješteni u formaciji rozete u podnožju biljke, dugi i nazubljeni listovi maslačka pokazuju izrazita botanička svojstva.

Živo žute boje, cvjetovi se sastoje od brojnih malih cvjetova. Kako ti cvjetovi venu, pretvaraju se u bijele grozdove sjemena koji se bez napora šire zrakom uz pomoć vjetra. Nutritivni sastav maslačka obiluje esencijalnim vitaminima i mineralima. Vitamini A, C, K i E, zajedno s folatima i raznim vitaminima B skupine, prisutni su u ovoj biljci. Osim toga, maslačak je odličan izvor minerala uključujući željezo, kalcij, magnezij i kalij. Uključivanje lišća maslačka u salate, juhe i sokove popularan je izbor.

Nadalje, osušeni korijen maslačka često se koristi kao alternativa kavi, dok se cvjetovi mogu pretvoriti u vino ili sirup. Maslačak se već dulje vrijeme koristi u tradicionalnoj medicini zbog brojnih zdravstvenih prednosti. Neki od njegovih značajnih atributa su: Maslačak je poznat po svojoj sposobnosti čišćenja jetre kroz proces koji se naziva detoksikacija jetre. Smatra se da ova moćna biljka potiče proizvodnju žuči, koja igra ključnu ulogu u probavi i eliminaciji toksina iz tijela. Poboljšanje probavne funkcije: Maslačak ima sposobnost pojačavanja apetita i ublažavanja probavnih problema.

Listovi i korijen maslačka sadrže prebiotike koji potiču dobrobit crijevne mikrobiote. Maslačak nudi dragocjenu pomoć u održavanju zdrave kože. Obilna antioksidansima, ova biljka pomaže u zaštiti kože od štete koju nanose slobodni radikali. Štoviše, maslačak se koristi u liječenju različitih stanja kože, uključujući akne i ekceme. Protuupalna svojstva aktivnih sastojaka maslačka, poput taraksasterola, pomažu u smanjenju upale u tijelu. Postoje dokazi koji sugeriraju da maslačak može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi, što se pokazalo korisnim za osobe s dijabetesom.

Čaj od maslačka može se pripremiti namakanjem osušenih listova i korijena maslačka, stvarajući vrlo omiljen napitak za detoksikaciju. Kako biste povećali nutritivni sadržaj, svježe lišće maslačka možete dodati u salate ili sokove. Korijen maslačka ima potencijal poslužiti kao alternativa kavi kada se prži, nudeći okusno i snažno iskustvo bez prisutnosti kofeina.

Nadalje, korisna svojstva ekstrakata maslačka čine ih popularnim sastojkom brojnih kozmetičkih proizvoda, posebice zbog njihovog pozitivnog djelovanja na kožu. Unatoč svojoj reputaciji korova, maslačak ima brojne zdravstvene prednosti i može se koristiti na razne načine u prehrambene i medicinske svrhe. Obiluje vitaminima, mineralima i antioksidansima, ova biljka nudi detoksikacijska, protuupalna i probavna svojstva koja je čine vrijednim sredstvom u području prirodne medicine. Bilo da se koristi u čaju, salatama ili kao alternativa kavi, maslačak ima potencijal uvelike poboljšati opću dobrobit osobe.