– Za početak novoga radnog tjedna slijedi i jedna šala, i vic o Muji i to kako se snašao u konverzaciji sa Japancem:

Razgovaraju Mujo i Japanac.
– Meni je na prvom mjestu Japan, pa posao, a na trećem obitelj – kaže Japanac.
A Mujo će njemu ko iz topa:
– A meni obratno! Na prvom mjestu obitelj, pa posao, pa Japan!

BONUS TEKST:

Izvanredna građevina, Titanic, britanski brod, plijenio je javnost svojom raskoši i privlačnošću. Ulaznice za njegovo inauguracijsko putovanje od Southamptona do New Yorka bile su vrlo tražene i potpuno rasprodane. Malo tko je znao da će ovaj veličanstveni brod zauvijek biti povezan s pomorskom katastrofom bez premca. Konkretno, namjera iza njegovog dizajna bila je stvoriti brod koji će nadmašiti sve druge u smislu luksuza i sigurnosti tijekom svoje ere, uključujući vrhunske pogodnosti i revolucionarne inovacije.

  • S dužinom od 269 metara, širinom od 28 metara i nevjerojatnom bruto tonažom od 46.328 tona, brod je stajao kao impresivan dokaz svoje veličine i razmjera. S ukupno 3327 osoba, uključujući 2435 putnika i 892 člana posade, brod se može pohvaliti s impresivnih devet paluba posvećenih udobnosti i užitku onih na brodu.

Raskošni sadržaji, uključujući bazen, teretanu, turske kupelji, knjižnicu i izvrsne restorane, bili su dostupni za zadovoljstvo svih. Čimbenici koji su pridonijeli nastanku ovog tragičnog događaja. Uz neadekvatan broj čamaca za spašavanje, Titanic je bio opremljen sa svega 20, što je količina koja nije mogla primiti ni polovicu putnika i posade na brodu. Unatoč prisutnosti upozorenja o santi leda u tom području, brod je nastavio ploviti velikom brzinom. Zbog nedostatnih protokola evakuacije i raširene panike, značajan broj čamaca za spašavanje nije bio popunjen punim kapacitetom.

S temperaturom vode za hlađenje od 2,2 Celzija, prozor preživljavanja ljudskog tijela je samo 15 minuta. Tragično je da je u ovom potresnom događaju stradalo 1517 osoba. Ipak, postojao je tračak nade za putnike prve klase jer se njih 63 posto uspjelo spasiti i izvući iz kandži ove katastrofe. Sudbina tijela žrtava i dalje je misterija. Skrivena stvarnost ove stvari prikrivena je povjerljivim porukama, napisanim s pretpostavkom da će zauvijek ostati neotkrivene.

Unutar ovih poruka postaje očito da je kapetan Mackay-Benneta, jednog od brodova uključenih u misiju spašavanja, prvotno namjeravao izvući sva tijela iz mora. No, vrlo brzo je shvatio da njegova posuda nije dovoljno velika da primi 334 pronađena leša. Posljedično, donesena je sporna odluka – tijela manje imućnih putnika treće klase bit će odbačena, čime će se osigurati dovoljno mjesta za putnike prve i druge klase. Dok se SS Bremen, brod na putu iz Njemačke za Ameriku, pet dana nakon toga približavao mjestu katastrofalnog događaja, putnici na brodu su urlali.

Bremen se ujedinio s brodom Carpathia, njihov zajednički cilj bio je pronalaženje ostataka koji se mogu povratiti. U daljini su uočili blijede mrlje, koje su zapravo bile smrznuta tijela pokojnika, još uvijek ukrašena prslucima za spašavanje. U danima nakon tragičnog potonuća, cijelo se područje pretvorilo u golemu vodenu grobnicu, obavijenu gustom maglom, popraćenu proganjajućim zvukom blagih valova, beživotnih tijela lebdećih u ledu i svečanih riječi svećenika koji ih je ispraćao. Godine 1985. otkrivena je olupina Titanica na dubini od otprilike 3800 metara u sjevernom Atlantskom oceanu.

Koji je razlog nepostojanja ljudskih ostataka u blizini brodoloma? James Cameroon, poznati redatelj kultnog filma “Titanic”, poduzeo je impresivna 33 spuštanja do mjesta olupine. Tijekom svojih istraživanja posvjedočio je mnoštvu artefakata poput cipela, odjeće i osobnih stvari, no zanimljivo je da nije otkriven niti jedan trag ljudskih ostataka. Ovo zapažanje ponavljaju i drugi pojedinci koji su se odvažili spustiti u dubine gdje sada počiva nesretni brod.