Sretni bambus je omiljena biljka koja je jako bitna u feng shui tradiciji. Kako navodi ova drevna kineska metoda, posavljanje ove biljke u dom donosi veliki blagoslov.
- Ova biljka nije pravi bambus; umjesto toga, to je tropska vrsta koja nalikuje sukulentu, a naziva se Dracaena sanderiana ili Dracaena braunii. Osim što poboljšava uređenje doma, uzgaja se zbog svog simboličkog značaja. Smatra se da donosi sreću, osobito kada se pokloni ili podijeli s voljenom osobom. Iako potječe iz Afrike, većina kućnog bambusa dolazi iz Kine i Tajvana. Obično možete kupiti mlade stabljike sretnog bambusa koje možete njegovati dulje vrijeme dok uživate u njihovom rastu.
Ova intrigantna biljka unosi osjećaj radosti u svako okruženje, a istovremeno unosi dašak tropskog šarma. Otporan je i jednostavan za uzgoj i održavanje. Važnost sretnog bambusa čvrsto je utemeljena u prastaroj tradiciji feng shuija. U kineskoj kulturi predstavlja mudrost, prilagodljivost i otpornost, djelujući kao zaštitnik domova tijekom izazovnih razdoblja. U feng shuiju, količina bambusovih stabljika koje posjedujete ima značaj, posebno u vezi s brojem koji odaberete za dar.
Briga o sretnom bambusu je ključna. Lucky bamboo je sobna biljka koja se dobro prilagođava i zahtijeva vrlo malo održavanja. Može cvjetati dulje vrijeme, čak i uz minimalnu njegu. Što se tiče svjetla, lucky bambus potječe iz tropskih šuma i uživa u svjetlu, ali mu se ne smije izravno izlagati. Bolje podnosi nešto svjetla nego previše. Izravna sunčeva svjetlost može oštetiti njezino lišće, stoga je preporučljivo staviti je na prozorsku dasku iza zavjese ili na svijetlo mjesto gdje neće imati izravnu sunčevu svjetlost.
Kontejner – sretni bambus može uspijevati u staklenoj vazi ili zdjeli ispunjenoj kamenčićima i vodom ili se alternativno može posaditi u dobro drenirano humusno tlo. Kada se uzgaja u vazi napunjenoj vodom, nema razloga za brigu ako korijenje izgleda crveno; to znači da je biljka zdrava. Voda – Vodu treba održavati čistom, baš kao i za kamenčiće. Bambus se bori s klorom koji se nalazi u vodi iz slavine, pa se preporučuje korištenje destilirane ili flaširane vode. Ako se mora koristiti voda iz slavine, ostavite je da odstoji najmanje 24 sata prije nanošenja.
- Alternativna metoda uključuje postavljanje sretnog bambusa u akvarij za ribe, koji mu je draži, i povremeno dodavanje nekoliko kapi biljne hrane namijenjene akvariju u vodu. Važno je vodu u vazi mijenjati dosljedno, barem jednom tjedno. Za dobrobit sretnog bambusa, vlažnost i temperatura igraju ključnu ulogu. Ova tropska biljka cvjeta u toplim okruženjima i treba joj specifična razina vlažnosti jer se bori s ekstremnim temperaturnim uvjetima.
Idealan temperaturni raspon za lucky bambus je između 20 i 25 stupnjeva. Osim toga, njegovo postavljanje je ključno; ne smije biti u blizini grijača, hladnog prozora ili izravno ispred klima uređaja. Ova biljka uspijeva u zraku standardne razine vlažnosti i ne podnosi dobro suhe uvjete. Koji su znakovi koji ukazuju na problem?
Listovi koji požute obično signaliziraju preobilje hranjivih tvari ili previše izravne sunčeve svjetlosti. Ako to primijetite, preporučljivo je ukloniti zahvaćeno lišće i premjestiti bambus u više zasjenjeno područje. Smeđe lišće može upućivati ili na zagađenu vodu u kojoj se nalazi bambus ili na nisku vlažnost okolnog zraka. Kako biste popravili ovu situaciju, pospite lišće destiliranom vodom i promijenite vodu.