– Na internet portalima se svakodnevno mogu pronaći razni korisni savjeti, koji će pospješiti rast i uspjeh vašeg cvijeća. Imamo vrste koje uspjevaju u bašti, dok imamo i ono koje jako lijepo može da uspijeva i u kućnim uslovima….
Dolaskom proljeća na orhidejama počinju izbijati nove grane i pupoljci. Kako biste osigurali optimalan rast svojih orhideja, ključno je dosljedno im osiguravati esencijalne hranjive tvari. Kada im se daju vitalne hranjive tvari koje su im potrebne, orhideje mogu uvelike povećati proizvodnju cvjetova. Uzmite u obzir prijedloge koje daje YouTube kanal HayataDairPüfNoktalar. Ključna komponenta prehrane su ljuske jaja, jer jaja donose značajne prehrambene prednosti koje poboljšavaju cjelokupno zdravlje i dobrobit. Stoga su nam potrebne ljuske od dva jaja. Postupak: Uvjerite se da su ljuske jaja potpuno očišćene kako biste uklonili sve preostale ostatke jaja.
Zatim ostavite školjke da se osuše na suncu ili ih stavite u pećnicu kako biste ubrzali proces sušenja. Nakon toga ih je potrebno samljeti u fini prah. Kao rezultat toga, ljuske povećavaju sposobnost tla da apsorbira hranjive tvari, omogućujući orhidejama da ih brže upijaju. Zbog povećanog sadržaja kalcija, ljuskice su neophodne biljkama. Za pripremu školjke prelijte litrom kipuće vode i ostavite da se ohlade. Ostavljanje otopine da odstoji preko noći pospješit će značajnije oslobađanje kalcija. Gnojivo se može koristiti na dvije različite metode.
Imate mogućnost prskati ga po lišću biljke ili ga nanijeti izravno na korijenje. Kako biste održali zdravlje lišća, možete ih prskati jednom tjedno ili ih nježno obrisati vatom. Dodatno, za hranjenje korijena, svakih 20 dana treba dodati pet žlica gnojiva. Kako biljka raste, počinje stvarati novo korijenje, stabljike i pupoljke. Za poticanje snažnog rasta i razvoja, gnojidba je neophodna za banane. Trebat će nam i kore od dvije banane, uz dvije ljuske jajeta i litru vode zagrijane do vrenja. Za dodatne pojedinosti pogledajte video s poveznicom na kraju članka.
Postupak: Započnite pranjem banana, zatim ih ogulite i osušite. Nakon što uklonite žilave dijelove kore, nasjeckajte preostali dio na manje komade. Za pripremu ovog gnojiva sakupite osnovne sirovine i pomiješajte ih s nasjeckanom korom u posudi. Lomljivi predmeti u pitanju su ljuske jaja. Za ovaj recept morat ćete očistiti i dodati ljuske od dva jaja zajedno s korom od banane u tavu. Zatim u lonac ulijte kipuću vodu, stavite na štednjak i ostavite da kuha 10 minuta. Nakon isteka vremena maknite lonac s vatre i ostavite da se postupno ohladi. Procijedite gnojivo kroz finu mrežicu kako biste uklonili sve nečistoće.
Preporučljivo je koristiti oko 5 žličica ovog gnojiva svaki mjesec za hranjenje korijena. Ako se ova količina primijeni ujutro, do večeri, orhideja će izvući svoje korijenje, a da lonac ne bude potpuno potopljen. To će dovesti do pojave brojnih pupova i korijena. Da bi orhideja uspješno cvjetala i cvjetala, potrebna su joj četiri bitna elementa. Kako bi se osigurao optimalan rast, potrebno je osigurati odgovarajuće tlo, dovoljno zalijevanja, odgovarajuću razinu vlažnosti, dovoljno svjetla i prave hranjive tvari.
Iako biljka ne voli pretjeranu vlagu, također joj je teško uspijevati tijekom dugotrajnih sušnih razdoblja. Kako biste ljeti zadržali ugodnu temperaturu, jednostavno ga uronite u kadu napunjenu vodom i provodite ovaj postupak jednom tjedno. Inicijalni znak da je biljci potrebno zalijevanje može se uočiti pregledom lišća orhideje i uočavanjem odsutnosti vlage na stjenkama posude, što je detalj koji je vidljiv samo u prozirnoj posudi. Tijekom vrućeg vremena, biljku treba zalijevati svakih 7 do 10 dana kako bi se osiguralo da ostane dovoljno hidratizirana.
Nadalje, za poticanje idealnog rasta, preporučuje se povremeno dodavanje male količine gnojiva za orhideje u smjesu za sadnju. Stavite orhideju u posudu u kadu otprilike 15 do 20 minuta. Kako biste spriječili stvaranje plijesni, neophodno je temeljito očistiti i osušiti gornju posudu. Sve slojeve zelenog premaza treba ukloniti. Koncept rasvjete za orhideje fokusiran je na pružanje osvjetljenja orhideja na vizualno privlačan način. Ove biljke uspijevaju i cvjetaju kada su izložene prirodno jakom, mekom, neizravnom svjetlu. Nedovoljno osvjetljenje može dovesti do tamnjenja lišća i preranog opadanja cvjetnih pupova prije nego što sazriju. Odnos između temperature i vlage u zraku je ključan.
U svom prirodnom tropskom staništu, orhideje uspijevaju s razinama vlažnosti koje variraju između 50% i 80%. Da biste ponovili ove uvjete u zatvorenom prostoru, neophodna je upotreba ovlaživača zraka. Tijekom ljeta preporuča se koristiti raspršivače koji ispuštaju finu vodenu maglicu, osiguravajući da ne ciljaju izravno biljku, već raspršuju vlagu u okolnom području. Alternativno, stavljanje vlažnog ručnika na radijator ispod prozorske daske na kojoj se nalazi biljka je još jedna opcija. Orhideja upija vlagu kroz svoje zračno korijenje.
- Ovaj proizvod obično prodaju cvjećari i često sadrži bitne komponente poput treseta, drvenog ugljena, kokosovih vlakana i mahovine u svom pakiranju. Preporuča se mijenjati supstrat svakih šest mjeseci nakon što biljka završi fazu cvatnje. Presađivanje orhideja često dovodi do pojačanog cvjetanja zahvaljujući novim hranjivim tvarima koje donosi svježi supstrat. Pridržavajući se ovih jasnih smjernica, možete uzgojiti prekrasne orhideje.