Kako bi dobro uspijevale i davale obilan rod, ove sadnice zahtijevaju posebnu njegu kao što je primjereno osvjetljenje, odgovarajuća gnojidba i pravilna tehnika presađivanja.
Pravilna njega neophodna je za bujan rast i obilnu proizvodnju lijepih listova, cvjetova i plodova biljaka.
Da biste to postigli, također je moguće napraviti domaći prilog od samo tri sastojka koja su već dostupna u vašoj kuhinji.
Potrebne komponente su sljedeće:
Možda se čini nevjerojatnim, ali biljke imaju istinski afinitet prema glazbi, pa čak i pokazuju sklonosti određenim žanrovima. Osim toga, kako biste stvorili rješenje pogodno za biljke, pomiješajte 1 žlicu suhog kvasca, 1 žlicu sode bikarbone i 1 litru tople vode.
Pomiješajte sve komponente i ostavite ih da odstoje dva sata. Zatim smjesu razrijedite s 10 litara vode i upotrijebite je za navodnjavanje biljaka. Kvasac posjeduje vrijedne hranjive tvari poput vitamina B, minerala i drugih bitnih elemenata. Kada se kvasac unese u tlo, povećava se razina dušika i fosfora, što rezultira poboljšanim rastom biljaka. Dodatno, uključivanje sode bikarbone služi za eliminaciju štetnih tvari i djeluje kao preventivna mjera protiv razvoja gljivica na vašim biljkama.
BONUS TEKST
- Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.
Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.
- Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.
Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.
- Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.