Stršljeni, koji su najveća vrsta osa za koje se zna da žive u organiziranim društvima, prvenstveno jedu druge kukce, osobito pčele. Za razliku od komaraca i stršljena, stršljeni se ne oslanjaju na krv drugih stvorenja za prehranu; nego pokazuju agresivno ponašanje prema potencijalnim prijetnjama.

Invazija stršljenova sa sobom donosi jedinstveni otrov koji, iako nije tako jak kao kod ostalih osa, sadrži veću koncentraciju acetilkolina. Ova tvar je odgovorna za izazivanje snažnog osjećaja peckanja pri kontaktu, a njihovi ubodi imaju sposobnost prodiranja dublje u kožu, što dovodi do pojačane razine boli. U prosjeku, stršljeni su dugi oko 45 mm.

Dok ubod stršljena općenito ne predstavlja prijetnju ljudskom zdravlju, osobe koje su alergične na njegov otrov suočavaju se s potencijalnom opasnošću od smrti.

Istraživači Sveučilišta Warwick iz Velike Britanije podijelili su zabrinjavajući nalaz o prisutnosti azijskih stršljenova, invazivne vrste, u regiji.

 

Prema studiji, predviđa se da će azijski stršljen, koji predstavlja značajnu prijetnju drugim korisnim kukcima, uspostaviti prisutnost u Velikoj Britaniji u roku od dvadeset godina.

Smatra se da je uvođenje kineske keramike u Francusku 2004. označilo dolazak azijskog stršljena u Europu, prema znanstvenicima. Za suzbijanje potencijalne invazije ključna je edukacija ne samo pčelara već i šire populacije kako bi lakše prepoznali i identificirali ovu vrlo invazivnu i opasnu vrstu kukaca.

Nakon uboda, zahvaćeno područje kože doživljava otok, crvenilo i osjećaj svrbeža. Dok se manji ubod može povući u roku od 30 minuta do jednog sata, osobe s povećanom osjetljivošću na otrov mogu doživjeti opsežno oticanje u cijelom udu ili dijelu tijela gdje se dogodio ubod.

Kako se otrov ne bi proširio po cijelom tijelu, važno je zahvaćeno mjesto izdignuti iznad ostatka tijela, osobito ako se radi o ubodu stršljena u glavu.

U slučaju da se ubod zabode u kožu, pokušajte ga izvući nožem za guljenje blagim pritiskom.

Izbjegavajte korištenje pinceta jer one guraju otrov dublje u tijelo, ostavljajući ubod zariven u kožu.

Hitna liječnička pomoć ključna je za osobe koje dožive ubode u području grla i vrata, budući da nastalo oticanje može dovesti do poteškoća s disanjem ili čak do gušenja. Stoga je nužno ozlijeđenu osobu hitno prevesti u hitnu bolničku pomoć.

Osobe s predispozicijom za alergijske reakcije posebno su osjetljive na opasne učinke uboda otrovnih insekata, uključujući i one stršljenova. Takve osobe mogu doživjeti anafilaktički šok, koji je karakteriziran poteškoćama u disanju, povišenom tjelesnom temperaturom, drhtanjem i osjećajem mučnine popraćenim povraćanjem.

Ako pojedinci dožive tako jaku alergijsku reakciju, ključno je da odmah potraže liječničku pomoć i nabave antihistaminike.

Crvenilo i svrbež uzrokovani ubodom stršljena mogu trajati i do 10 dana. Unatoč tome, postoje nekomplicirane metode za smanjenje tog vremenskog okvira i ublažavanje povezanih simptoma.

Osobe koje imaju alergijsku reakciju na ubode stršljena i ose trebale bi se suzdržati od ulaska u potencijalna staništa ovih insekata osim ako nisu primile injekciju adrenalina.

Kako biste spriječili infekciju, ključno je mjesto uboda stršljena odmah očistiti sapunom i čistom vodom. Dodatno, preporučljivo je koristiti antiseptički sprej kao sredstvo za dezinfekciju.

Za ublažavanje otekline savjetuje se redovito stavljanje hladnih obloga na ranu, a dodatak eteričnih ulja mente i lavande može ublažiti svrbež i bol.

Za ublažavanje upale i smanjenje oteklina, alternativna mogućnost za razmatranje je korištenje eteričnih ulja poput paprene metvice ili lavande. Dodatno, primjena masti koja sadrži gavez ili neven također može pružiti olakšanje.

Za teže ubode liječnici mogu preporučiti kombinaciju antihistaminika i lokalnih kortikosteroida za ublažavanje oteklina, pri čemu se lijekovi obično propisuju dok se oteklina ne povuče.

Kako biste spriječili privlačenje insekata, preporučljivo je suzdržati se od nošenja odjeće jarkih boja ili cvjetnih uzoraka.

Prilikom boravka u prirodi preporučljivo je smanjiti fizičke i kozmetičke mirise jer stršljene može privući miris znoja ili cvjetnih parfema.

  • U slučaju susreta sa stršljenom u neposrednoj blizini, preporučljivo je suzdržati se od panike ili naglih pokreta jer takve radnje mogu preplašiti stvorenje, što rezultira obrambenim ubodom.
    Kada provodite vrijeme vani u područjima gdje postoji mogućnost uboda insekata, važno je zaštititi svoju kožu nošenjem odgovarajuće odjeće i izbjegavanjem hodanja bosih nogu.

Za obranu od insekata preporučljivo je koristiti repelente za insekte, jer ovi proizvodi učinkovito odbijaju kukce prvenstveno svojim aromatičnim svojstvima.