– Mi se sa našim današnjim člankom malo vraćamo u 80 godine prošloga vijeka, te govorimo o pop muzici, koja je tada bila i više nego popularna. U tom periodu su bili napravljeni i najveći hitovi, koji su danas postali apsolutni evergrini. Novi Fosili su defintiivno grupa, koja je u tom periodu prednjačila u svakom mogućem segmentu.

Prerana smrt Đurđice Barlović u kolovozu 1992. godine, u 42. godini života, šokirala je javnost. Prema riječima pokojnog Rajka Dujmića, osnivača “Novih fosila”, kada je pjevač preminuo u svom stanu dogodila se neobična pojava – svi satovi odjednom su prestali otkucavati. Nesvjestan tadašnjeg značaja, Dujmić je nakon žalosne vijesti ovu nesvakidašnju pojavu doživio kao božansku poruku. Rajko Dujmić, bivši frontmen “Novih fosila”, izrazio je zaprepaštenje preranim odlaskom osobe koja je bila u izvrsnoj i stabilnoj fizičkoj kondiciji.

Posebno je iznenadilo jer se na dan njezine smrti dogodila jeziva pojava – svi satovi u njegovu stanu odjednom su prestali otkucavati. Rajko je kasnije dobio srceparajuću vijest. Od malih nogu Đurđica Barlović gajila je duboku strast prema glazbi, što ju je i navelo na glazbeno putovanje u tinejdžerskim godinama. S nepunih 13 godina debitirala je na dječjem festivalu i ostavila upečatljiv dojam. Godine 1974. njen talent prikazan je u popularnoj beogradskoj zabavnoj emisiji “Obraz u lice”, gdje je očarala publiku izvedbom pjesme “Kad bi bio samo samo moj”.

Ovaj izuzetan trenutak označio je početak njezine glazbene karijere. Važno je napomenuti da je Barlović tragično preminuo u kolovozu 1992. godine u 42. godini života od iznenadnog srčanog udara na liječenju u Internoj bolnici u Zadru. BIOGRAFIJA: Tijekom 1970-ih i 1980-ih, Novi Fosili su se pojavili kao vrlo hvaljena hrvatska pop grupa, stekavši ogromnu popularnost u tom razdoblju. U stvaranju svoje glazbe pažljivo su njegovali mješavinu živahnih i ugodnih melodija posebno skrojenih za djecu i mlade. Uz to, također su producirali iskrene ljubavne balade s urbanim tekstovima, zajedno s zaraznim refrenima i modernim aranžmanima.

  • Njihov osebujni stil često je izazivao usporedbe s renomiranim švedskim bendom ABBA. Vrijedi napomenuti da su njihovi albumi postigli izniman komercijalni uspjeh, prodali su se u milijunskim nakladama i učvrstili svoj status najuspješnijeg i najprosperitetnijeg glazbenog sastava u povijesti naših prostora. Godine 1969. Slobodan Momčilović došao je do značajnog otkrića novih fosila. U početku su služili kao predgrupa renomiranim pjevačima poput Ivice Šerfezija i Ljupke Dimitrovske. No, sredinom 1970-ih Momčilović i Marinko Colnago odlaze iz benda, a na njihovo mjesto dolaze Vladimir Kočiš (nekadašnji Biseri), Rajko Dujmić (ranije klavijaturist Grupe Marina Škrgatića) i Đurđica Miličević (kasnije poznat kao Barlović).

Putanja benda krenula je uzlaznom putanjom zahvaljujući vlastitim svježim skladbama, prvenstveno Dujmićevim. Godine 1976. njihova prva ploča postigla je izuzetan uspjeh. Iste godine dobivaju poziv za nastup na Splitskom festivalu, gdje osvajaju publiku izvedbom Runjićeve Diridonde, pjesme koja je ubrzo postala senzacija diljem Jugoslavije. Ovaj megahit označio je početak blistave skladateljske karijere Rajka Dujmića koji se vrlo brzo profilirao kao talentirani glazbeni genij. Bend je u to vrijeme pokupio brojne pohvale i pohvale kritike na raznim domaćim festivalima.

Također su ostavili neizbrisiv dojam svojim zapaženim nastupima na međunarodnim natjecanjima u Dresdenu i Bratislavi. Ubrzo su se vinuli u jedan od najomiljenijih bendova u cijeloj zemlji, više puta osvojivši prestižnu titulu “Bend of the Year”. Njihov koncertni repertoar sadržavao je isključivo vlastite skladbe, od kojih je većina Dujmićevih autora. Tijekom svog putovanja izdali su oko 15 singlova i 6 LP ploča. Njihov uspjeh proširio se i izvan domovine, jer su krenuli na turneje diljem Sovjetskog Saveza, Sjedinjenih Država, Kanade i brojnih europskih zemalja.

Nakon odlaska Đurđice Barlović iz benda 1983. godine, na njezino mjesto dolazi Sanja Doležal. Albumi koji su uslijedili postigli su impresivne tiraže. Godine 1986. Fosili je dobio nagradu publike, čime je osigurao 3. nagradu stručnog žirija na Međunarodnom festivalu u Dresdenu. Osim toga, njihov album Za dobra stara vremena donio im je cijenjeni Grand Prix JRT-a za najbolji album zabavne glazbe 1986. Sljedeće godine, 1987., “Novi Fosili” su ponosno predstavljali Jugoslaviju na Eurosongu u Bruxellesu, gdje su osvojili četvrto mjesto. mjesto sa svojim singlom “Ja sam za ples.”

Ovaj singl je objavljen u devet europskih zemalja. Nakon raspuštanja originalne postave 1991., bend se ponovno okupio 1995. sa novom postavom. Ova nova formacija uključivala je dvije pjevačice, Jelenu Fošner i Natašu Belošević, i producirala četiri albuma puna hitova s ​​vrha top lista. Međutim, unatoč njihovim naporima, nisu uspjeli postići istu razinu slave kakvu je bend imao 80-ih, zbog niza nesretnih okolnosti. Na kraju se ova postava raspala u listopadu 2001., označivši kraj njihove suradnje nakon tri desetljeća postojanja.

  • Ipak, 2005. ponovno se okupljaju s originalnim članovima, među kojima su Sanja Doležal i Vladimir Kočiš-Zeca. Nakon kratke pauze uzrokovane preranim odlaskom bubnjara Nenada Šarića u svibnju 2012., preostali članovi benda nastavili su s radom. Od posljedica prometne nesreće Rajko Dujmić preminuo je 4. kolovoza 2020. godine.