Po dolasku u Sjedinjene Američke Države kao odrasla žena suočila se s brojnim izazovima prilagodbe prevladavajućoj kulturi brze i prerađene hrane.

  • Kao nutricionist, namjerno sam odabrao svoje profesionalne napore usmjeriti na istraživanje prehrambenih praksi Japanaca, posebno u odnosu na zaposlene pojedince i njihovo zdravlje. Nakon što sam iz prve ruke iskusio stalne osjećaje bolesti i lošeg zdravlja koji muče zaposlene roditelje zbog njihove prehrane, bio sam odlučan učiniti razliku. Nakon povratka u svoju zajednicu, uvijek sam očaran izuzetnom vitalnošću koju pokazuju starije generacije. Jasno je da se njihova dugovječnost može pripisati njihovom pažljivom pristupu prehrani i njihovoj privrženosti Ikigaiju, dubokoj japanskoj filozofiji koja se vrti oko otkrivanja i prihvaćanja vlastite svrhe u životu. Ovaj prosvjetljujući uvid dokumentirao je MakeIt.

Kako bi osigurala dulji i radosniji život, u svojoj kuhinji održava kolekciju od sedam osnovnih namirnica koje svakodnevno konzumira.

Svakog jutra, baš kao i moja 99-godišnja teta, dan započinjem vitlanjem mačem. Imam čast poslužiti ga u dragocjenoj zdjelici koju mi ​​je poklonila. Zeleni čaj je poznat po svojim brojnim zdravstvenim prednostima. Prepun vitamina C, vitamina B, vlakana i proteina, također se može pohvaliti protuupalnim polifenolima koji se bore protiv bolesti. Ovi vrijedni prirodni spojevi obiluju antioksidansima koji štite stanice od oštećenja.

Miso, natto i nukazuke među vrlo su omiljenim kulinarskim delicijama u Japanu, pri čemu je miso pasta od fermentirane soje koja se obično koristi u juhama, natto je fermentirana soja, a nukazuke je ukiseljeno fermentirano povrće od rižinih mekinja.

Osim što pomaže probavi i apsorpciji, fermentirana hrana je bogata probioticima koji mogu pomoći u smanjenju rizika od bolesti.

Morske alge, koje se nazivaju kaiso, čest su sastojak brojnih jela i grickalica diljem Japana.

  • Tijekom cijelog svog života, sa sigurnošću mogu reći da sam uključio morske alge u svoju prehranu, uzimajući barem jedan zalogaj uz svaki obrok. Ova ukusna i ekološki prihvatljiva hrana nudi brojne prednosti za našu dobrobit. Naime, to je niskokalorična opcija koja se može pohvaliti visokim udjelom vlakana. Nadalje, prepun je esencijalnih nutrijenata kao što su jod, željezo, kalij, magnezij, vitamin B12 i omega-3 masne kiseline.

Tofu je postao dio moje prehrane zbog sadržaja proteina koji je usporediv s onim u mesu i mliječnim proizvodima, ali bez prisutnosti kolesterola. Njegova svestranost je još jedan razlog zašto se stalno nalazi na mom popisu za kupovinu, jer se može uklopiti u širok izbor kulinarskih kreacija.

Sezam, moj ultimativni kulinarski šampion, zauzima istaknuto mjesto u mojoj kuhinji. Bilo da se radi o prženim smeđim ili crnim sjemenkama sezama ili sveprisutnom tahiniju, ovi su sastojci neophodni. Kada pripremam prženo povrće ili prženu rižu, odlučujem se za mljevene sjemenke sezama ili aromatičnu pastu umjesto uobičajenog ulja, osiguravajući da ću iskoristiti sve prednosti.

Prepune esencijalnih hranjivih tvari poput vitamina B i E, proteina, vlakana i minerala poput magnezija, kalcija i fitosterola, sjemenke sezama mogu pomoći u kontroli kolesterola.

Temeljna komponenta brojnih japanskih kulinarskih kreacija je shiitake gljiva. Ova sorta gljive obiluje proteinima, kao i vitaminima D i B. Dodatno, može se pohvaliti lentinanom, polisaharidom poznatim po svojim protuupalnim svojstvima.

Osušene shiitake gljive bitan su sastojak mog večernjeg dashija, miso juhe, preljeva, octa, curryja i gotovo svih mojih recepata. Obično se odlučujem za organske gljive s obližnje tržnice, stavljam ih na tanjur od bambusa i ostavljam na prozorskoj dasci. No, čini se da nisam jedini koji cijeni njihov okus. Nažalost, otkrio sam da su i susjedove vjeverice razvile naklonost prema njima, iako kroz prilično nesretno iskustvo.

Đumbir, koji je globalno poznat kao ljekovita namirnica, nije prepoznat samo u Japanu nego i diljem svijeta. Njegova izvanredna svojstva pridonose jačanju imuniteta i metabolizma.

Đumbir je moj omiljeni lijek za ublažavanje bolesti i borbu protiv prehlade. Ne samo da poboljšava okus jela, već djeluje i kao prirodni konzervans. Volim uključivati ​​đumbir u svoje obroke, bilo da ga dodajem u velikim količinama miso juhi ili ga koristim u preljevima, umacima, marinadama i desertima. Savršeno se slaže s nukazukom, nato, ribom i rezancima, što ga čini idealnim preljevom.