Srpski zet Yunus Emre Doga, koji se u našu zemlju preselio iz ljubavi prema Srpkinji, istraživao je sličnosti i razlike između Srba i Turaka, dijeleći značenja pojedinih riječi koje su ga iznenadile kod Srba i izdvajajući riječi to treba izbjegavati u Turskoj.

Vjerujem da vam je svima poznat izraz ‘baka’. U našoj kulturi označava oca. Riječ šiš čevap kod nas se prevodi kao šiškebab, no to se odnosi na sasvim drugačija jela. Drugi izraz je ‘hodža’. Dok “hodža” ovdje označava nekoga ko je u džamiji, može se odnositi i na profesora kada se kaže “hoda”. Riječ ‘tezgah’ odgovara ‘tezgi’ na vašem jeziku, dijeli isto značenje, ali dodatno se odnosi na radnu ploču u našem kontekstu.

Početni izraz je ‘kajak’. Bio sam prilično zatečen kada sam saznao njegovo značenje u ovom kontekstu, jer se kod nas odnosi na skijanje. Dodatno, postoji riječ ‘ormar’. Kad mi je Milana predložila da kupim ‘ormar’, uhvatio sam se kako razmišljam: ‘Molim?’ U mojoj zemlji ‘ormar’ označava šumu…

@turcinusrbiji

Dan za danom prolazi a ja sve vise shvatam koliko smo slicni… #turcinusrbiji #price #zanimljivosti #verovanja #turska #srbija

♬ original sound – Turcinusrbiji

  • Ne izgovorite ni jednu riječ u Turskoj.

Kod vas se riječ delija prevodi kao ‘delija’, a kod nas ‘luda’. Ovo postavlja značajno pitanje — mnogi su se raspitivali o značenju ‘jok’. I na srpskom i na turskom jeziku postoji riječ ‘Jok’, ali u našem kontekstu ona se prevodi kao ‘ne’. Međutim, ne izražava “ne” na isti način kao za vas; umjesto toga, u tu svrhu koristimo ‘hajr’. Što se tiče riječi ‘sok’, neću ni spominjati njezino značenje; u Turskoj je bolje da to ne kažeš”, našalio se na kraju.

“Svakim danom postajem svjesnija koliko smo slični.

U drugom videu, Yunus se osvrnuo na isto praznovjerje koje prevladava u Turskoj i ovoj regiji, još jednom nasmijavši svoju TikTok publiku.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.