Sve veći broj studija pokazuje da orasi nude niz zdravstvenih prednosti, od zdravlja kardiovaskularnog sustava do poboljšane probavne funkcije.

Iz tog su razloga orasi uključeni u Dijetalne smjernice za Amerikance 2020.-2025., preporučene za prehranu i odraslih i djece.

Orasi se preporučuju kao hrana zdrava za srce zbog značajnih razina antioksidansa. Među svim orašastim plodovima ističu se bogatstvom višestruko nezasićenih masnih kiselina, posebno ALA i linolne kiseline.

Redovito uzimanje oraha snižava krvni tlak i smanjuje razinu ukupnog kolesterola, triglicerida, lipoproteina niske gustoće (LDL) i apolipoproteina B u krvotoku, čime se čuva zdravlje srca.

Istraživanje dr. Cheryl Rock na Sveučilištu u Kaliforniji zaključilo je da uvrštavanje orašastih plodova u prehranu pozitivno utječe na razinu kolesterola u tijelu.

Rok navodi: “Iznenađujući zaključak ovog istraživanja je da iako su orašasti plodovi bogati kalorijama i masnoćama, dijete bogate orašastim plodovima mogu biti jednako učinkovite za mršavljenje kao i dijete s niskim udjelom masti.

Štoviše, različita istraživanja ukazuju na prednosti oraha za poboljšanje pamćenja, poboljšanje raspoloženja, stabilne razine šećera u krvi i reproduktivnu dobrobit…

Orasi pružaju esencijalnu hranu za mozak i pomažu u čišćenju krvnih žila. Pospješuju kognitivne funkcije, opskrbljuju mozak dodatnom energijom i smanjuju rizik od demencije. Iz tih razloga, prikladno ih se naziva “hranom za mozak”.

Prema “New York Timesu”, konzumacija malog broja oraha dnevno može pozitivno utjecati na mršavljenje jer ovi orašasti plodovi pomažu u suzbijanju apetita. Bogati omega-3 masnim kiselinama, orasi, zajedno s drugim spojevima koji se nalaze u njima, doprinose smanjenju rizika od pretilosti i dijabetesa.

Svakodnevnim unosom šake oraha unijet ćemo 185 kalorija, a od ove količine oraha možemo pretpostaviti:

• smanjenje opsega struka, što ukazuje na manji rizik od pretilosti

• inhibiranje nastanka bolesti srca

• smanjenje razine kolesterola

• povećana količina spermija

• manja vjerojatnost razvoja dijabetesa

  • Tko ih se treba kloniti? Unatoč tome, prekomjerno uživanje u orasima povezano je s razvojem bubrežnih kamenaca kod nekih pojedinaca. To je zbog visokog sadržaja oksalata u orasima, što može dovesti do stvaranja kamenaca od kalcij-oksalata—najčešće vrste bubrežnih kamenaca. Osim toga, osobe osjetljive na alergijske reakcije trebaju biti oprezne jer mogu razviti alergije na orašaste plodove, zajedno s onima koji imaju divertikulozu ili ulcerozni kolitis.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.