– Najbolja opcija kada imate gljivice na nogama ili rukama, jeste da se oslonite na prirodne lijekove. U ljekarnama imamo jako puno krema koje su jako skupe, a nemaju baš neki dobar efekat…..
Organsko rješenje za borbu protiv gljivica i uraslih noktiju. Radovan Miletić, travar poreklom iz Paraćina, četrdeset godina je posvetio sakupljanju, pripremi i stvaranju lekovitog bilja. Poznat po svojoj stručnosti, prikupio je i izradio više od 70 vrsta čajeva namijenjenih liječenju niza bolesti. Osim čajeva, poznat je i po proizvodnji visokokvalitetnih balzama za njegu. Za izradu prirodnog lijeka za gljivične infekcije i urasle nokte trebat će vam: – 1 žlica ulja gospine trave, – 1 žlica brašna, – 1 žlica šećera u prahu. Sve sastojke sjediniti dok se ne dobije jednolična smjesa. Uzmite mješavinu lijekova i nanesite je na prst, zatim pokrijte gazom i ostavite preko noći. Nastavite s ovom rutinom sljedeće tri noći.
To će eliminirati gljivice s vaših stopala, ali liječenje uraslog nokta može zahtijevati nekoliko dodatnih primjena, stoga budite oprezni i ne kombinirajte ga s drugim lijekovima. Gljivične infekcije kože, noktiju i stopala prilično su raširene, a njihovi simptomi, zajedno s posljedičnim zanemarivanjem, mogu biti vrlo neugodni. Ove infekcije nastaju od gljivica i dermatofita prisutnih u tlu, prašini ili na koži krznenih životinja, a obično se javljaju kada je koža oštećena ogrebotinama ili upalom. Iako postoji više od 100.000 vrsta gljiva, približno pedeset njih je poznato da su patogene za ljude. Gljivične bolesti su kategorizirane na temelju vrste gljivica koje su uključene: dermatomikoza koja je posljedica dermatofita i dermatomikoza koja proizlazi iz kvasaca ili plijesni.
Dermatofiti se sastoje od trichophytona, koji dovodi do infekcija koje zahvaćaju kožu, vlasište i nokte; mikrosporum, odgovoran za infekcije kože i vlasišta; i epidermofiton, koji uzrokuje infekcije kože i noktiju. Kvasci uključuju candidu ili candidu albicans. Ipak, vjerujemo da vam je razumijevanje simptoma gljivičnih infekcija pojedinih dijelova tijela i njihovo liječenje važnije od medicinskog rječnika. Tinea pedis, koja se obično naziva atletsko stopalo, je gljivična infekcija koja zahvaća kožu stopala, uključujući tabane i prostore između prstiju. Ranije spomenuti dermatofiti uspijevaju u toplim, vlažnim uvjetima na mjestima kao što su bazeni, zajedničke prostorije za presvlačenje, tuševi, kao i unutar cipela i čarapa – okruženja u kojima naša stopala često borave tijekom većeg dijela godine.
Osobe s većim rizikom za ovo stanje uključuju sportaše, dijabetičare i osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, dok genetski čimbenici također igraju značajnu ulogu. Osim toga, djeca mogu dobiti ovu gljivičnu infekciju između nožnih prstiju, obično zbog nedovoljne higijenske prakse. Prirodne metode služe kao dopunsko sredstvo u borbi protiv gljivica, uz prethodno opisane postupke liječenja. Soda bikarbona u kombinaciji s octom stvara učinkovito namakanje vaših stopala, jer soda bikarbona inhibira rast gljivica, dok ih ocat uklanja.
Sok od limuna, bogat limunskom kiselinom i ima antiseptička i antifungalna svojstva, zaustavlja napredovanje infekcije. Za upotrebu, nanesite sok na zahvaćeno područje, ostavite da odstoji trideset minuta, a zatim ga isperite toplom vodom. Eterično ulje anthuriuma, dobiveno iz biljke anthurium ili origano, pokazuje snažna svojstva protiv gljivica. Da biste ga koristili, pomiješajte nekoliko kapi ulja sa žlicom maslinovog ili drugog baznog ulja, a zatim umasirajte mješavinu u kožu.