Kad su vrućine ljetne, tražimo lagane, osvježavajuće obroke. Upišite pitu od tikvica, savršen primjer takvog jela. Izrada ovog recepta je lagana jer zahtijeva minimalan trud, sastojke i vrijeme. Kupnjom već pripremljenog lisnatog tijesta u trgovini možete pripremiti ovo divno jelo u samo tridesetak minuta.
Slana pita od tikvica služi kao svestran dodatak svakom jelu, bilo kao predjelo ili prilog uz glavno jelo, a savršeno se slaže uz osvježavajuću salatu od sezonskog povrća.
Sastojci:
Za ovaj recept trebat će vam jedan paketić lisnatog tijesta, 150 g sirnog namaza, veća tikvica, jedno jaje, jedan limun, jedna žlica ulja te sol, papar i začinsko bilje po ukusu.
Priprema:
Za početak zagrijte pećnicu na temperaturu od 180 Celzijevih stupnjeva. Uzmite lim za pečenje i obložite ga papirom za pečenje te ga ostavite sa strane za kasniju upotrebu. Zatim operite tikvice i narežite ih na tanke ploške. Ploške tikvica začinite malo soli i paprom te žlicom ulja. U posebnoj posudi pomiješajte sirni namaz s malo limunovog soka i limunove korice. Po potrebi začinite prstohvatom soli i papra. Sada razvaljajte lisnato tijesto u pravokutni oblik i premažite gornji dio smjesom od sira. Na sirni namaz rasporedite začinjene tikvice. Za zatvaranje pite rubove premažite razmućenim jajetom. Stavite pitu u prethodno zagrijanu pećnicu i pecite oko 20 minuta, odnosno dok lisnato tijesto nije potpuno pečeno, a tikvice ne dobiju divnu zlatnosmeđu nijansu. Kad je pečena, pitu narežite na manje komade i odmah poslužite. Slobodno ga ukrasite začinskim biljem po želji. Uživajte u jelu!
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.