Dok sam uživao u opuštajućem odmoru sa svojim društvom, osebujan grimizni trag privukao je našu pažnju na mojoj usni. U početku sam razmišljao o mogućnosti herpesa, što je uobičajena pojava kad mi je imunološki sustav ugrožen.

Po dolasku kući, mala točkica koju smo prvo primijetili počela se širiti i pretvarati u vodenaste mjehuriće. Unatoč marljivom dezinficiranju i mazanju rana, Splićanki, kojoj će ovaj vikend nedvojbeno ostati u trajnom sjećanju, nije bilo olakšanja.

Bez oklijevanja je odmah potražila liječničku pomoć liječnika koji joj je dijagnosticirao “slatku šugu” i propisao i antibiotsku mast i oralni antibiotik.

Prema njezinim riječima, stanje kože koje je spomenula može biti slatka šuga ili impetigo, što su bakterijske infekcije koje obično uzrokuju Staphylococcus aureus ili Streptococcus pyogenes. Iako češće kod djece, odrasli također mogu biti pogođeni, osobito ako im je imunološki sustav oslabljen ili ako imaju oštećenje kože. Ljetna sezona pruža optimalno okruženje za razvoj i širenje bakterija, budući da kombinacija topline i vlage dovodi do pojačanog znojenja i iritacije kože, stvarajući povoljne uvjete za infekciju. Izrazila je nejasnoću oko izvora zaraze, radi li se o posteljini u njezinu stanu ili o izloženosti moru. Nadalje, spomenula je da su je iz lokalne ljekarne obavijestili da su se sa sličnim slučajevima susreli tijekom ljeta, što ukazuje da se problem ponavlja među ljudima koji traže njihovu pomoć.

Nakon svoje izjave napomenula je da su identične simptome kasnije osjetili i njezini suputnici.

Čitateljica izvještava da je imala kraste na različitim dijelovima tijela, uključujući bradu i tijelo. Druga osoba ima kraste oko usne, dok ih treća osoba ima na leđima. Osim toga, čitatelj spominje da ima groznicu i osjećaj svrbeža po cijelom tijelu.

  • Prema riječima dr. Gordane Bubičić-Bajek, zadarske dermatovenerologinje, stafilodermija ili streptokodermija, uzrokovana spomenutom bakterijom, česta je pojava tijekom ljeta, a može rezultirati i manjim epidemijama. Zbog njegove vrlo zarazne prirode, i ove sam godine u svojoj ordinaciji vidio značajan broj pacijenata s ovim problemom. To se slaže s izvješćima o velikom broju slučajeva “slatke šuge” na splitskom području.

Prema njegovim riječima, zaraza je prvenstveno usmjerena na djecu, najčešće zahvaća kožu oko usta i nosa, kao i lice, iako se može manifestirati i na drugim dijelovima tijela. U početku se pojavljuju male točkice, a zatim se ubrzo stvaraju mjehurići. Zbog sklonosti djece da češu zahvaćeno područje, infekcija se lako širi. Na primjer, ako dijete ima ogrebotinu na licu, češanjem se mogu prenijeti bakterije, što rezultira pojavom mjehurića na većem dijelu lica.

Iako to može izazvati određenu zabrinutost kod roditelja, nema razloga za strah, budući da se ne radi ni o opasnoj bolesti niti o složenom liječenju. Ključno je započeti s liječenjem odmah nakon pojave mjehurića. U takvim slučajevima, nanošenje antibiotske masti izravno na zahvaćeno područje obično se pokaže učinkovitim. U rijetkim slučajevima kada se infekcija dalje širi, može se propisati oralni antibiotik, što rezultira povlačenjem impetiga unutar nekoliko dana, kako navodi dermatolog.

Sprječavanje pojave impetiga i širenja infekcije je izazovan zadatak, s ograničenim mogućnostima. Jedna od mogućih mjera je izolacija oboljelog djeteta iz skupine, budući da se infekcija primarno širi izravnim kontaktom. Bakterije bujaju i razmnožavaju se u toplim i vlažnim okruženjima, iskorištavajući bilo kakve ogrebotine ili iritacije na koži lica da uđu u tijelo. Iako su ovoj infekciji češće podložna mlađa djeca i osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, to nije apsolutno pravilo, navodi 24sata.