Većina ljudi ima općenito razumijevanje o tome koju hranu treba izbjegavati za mršavljenje, ali često pogrešno biraju napitke za koje se tvrdi da pomažu u sagorijevanju masti.

Brojni napitci za mršavljenje mogu pojačati dobrobiti uravnotežene prehrane. Međutim, mnogi pojedinci nisu svjesni da je vrijeme konzumiranja ovih pića jednako važno kao i sama pića.

Što piti i kako to može pomoći u mršavljenju?

Napici za mršavljenje jednako su važni kao hrana. Drugim riječima, promišljen odabir pića može pomoći u postizanju vitkog stasa, dok neoprezno konzumiranje bilo koje vrste tekućine tijekom dana može potpuno poremetiti i najučinkovitiju dijetu.

Nutricionisti ističu niz smjernica kojih se trebaju pridržavati u pogledu pića i mršavljenja za one koji su na dijeti i žele skinuti kilograme:

Preporučuje se unos minimalno 1,5 do 2 litre tekućine dnevno, od čega barem polovicu te količine čini obična voda.

Prvu čašu vode trebalo bi popiti odmah nakon buđenja, jer to pomaže u “pročišćavanju” tijela i “ispiranju” toksina koji su se nakupili tijekom noći. Nadalje, ova praksa služi za “buđenje” probavnog sustava, pripremajući ga za doručak.

Gotovo sve dijete dopuštaju konzumaciju zelenog čaja i kave, pod uvjetom da se konzumiraju bez šećera, mlijeka ili bilo kakvih dodatnih sastojaka.

Nutricionisti preporučuju da pijete tekućinu trideset minuta prije obroka, umjesto da čekate sat vremena nakon jela.

Uz dijetu temeljenu na proteinima, možete uključiti specijalizirane proteinske shakeove kao napitak (dostupan u trgovinama sportske prehrane), jer ne samo da pomažu ispuniti dio vaših dnevnih potreba za proteinima, već i utažuju vašu žeđ.

Prema Mondu, konačna dnevna konzumacija tekućine trebala bi se dogoditi 2-3 sata prije odlaska na spavanje kako bi se smanjio rizik od edema.

Osim konvencionalnih napitaka poput čaja, koji ima dobro utvrđene prednosti kod mršavljenja, kao i kave i obične vode, postoje i druga pića koja mogu pomoći u mršavljenju, uključujući vodu s jabučnim octom, đumbirom i krastavcem, između ostalih.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.