Za danas smo vam spremili jednu temu, a koja je povezana sa Pravoslavnim kalendarom. Naime, svake šeste subote u godini imamo Zaadušnice, kada se izlazi na groblje i donosi se hrana. Mislite li da je to ispravno?
Iako se može činiti pomalo neobičnim, opći je konsenzus među ljudima da je “to prihvatljivo”. Ipak, odlučili smo se raspitati kod svećenika je li ovaj običaj u suprotnosti s kršćanskim učenjima. Srbija je poznata po svojim raznolikim običajima i tradicijama koje se značajno razlikuju u cijeloj regiji. Ipak, uobičajena praksa među mnogim pojedincima u našoj naciji uključuje donošenje hrane na sprovode i njezino konzumiranje na groblju. Iako se može činiti pomalo čudnim, konsenzus među ljudima je da je “prihvatljivo”. Ipak, odlučili smo se posavjetovati sa svećenikom o tome je li ovaj običaj u suprotnosti s kršćanskim učenjima.
Tvrdi da takvo ponašanje podriva kršćanska načela, jer hranu treba dijeliti potrebitima, a naša je odgovornost moliti se za duše pokojnika. Milovanović naglašava da pokojnici ne trebaju hranu. Naša nas uvjerenja upućuju da je Kristova žrtva učinjena u naše ime, i kao rezultat toga, praksa prinošenja žrtava je prestala, jer ne postoji ništa značajnije od ovog čina. Tradicija donošenja i jedenja hrane na groblju smatra se poganskom i treba je se odreći. Ipak, svećenik primjećuje da postoji stvar koju treba odnijeti u grob. “Prigodom zadušnica, obljetnica i komemoracija poželjno je ponijeti oljuštenu i zaslađenu pšenicu koja simbolizira uskrsnuće.
Uz ovo žito, koje se naziva koljivom, treba staviti i crno vino, koje predstavlja krv Kristovu prolivenu za čovječanstvo, “ navodi on. Što se tiče ostataka hrane, uobičajeno je pripremati složeno jelo za sprovode; međutim, zbog mračne atmosfere, mnogim pojedincima često nedostaje apetit za jelo, što rezultira viškom hrane. Ostaci hrane obično se dodjeljuju sudionicima sprovoda ili komemoracije, s dijelom rezerviranim za pokojnika. Nasuprot tome, Zakon o ukopima i grobljima dopušta ekshumaciju posmrtnih ostataka i prenamjenu grobnih parcela, posebno u slučajevima kada postoje dugovi, pod uvjetom da je od zadnjeg plaćanja zakupnine grobnog mjesta prošlo desetljeće.
Radna jedinica “Groblje”, poznata kao čačansko “Gradsko zelenilo”, ovu praksu tek treba primijeniti. No, nekoliko godina prije toga objavljen je popis grobnih mjesta za koje nasljednici pokojnika, ako ih ima, desetljećima nisu uplaćivali najamninu. “Jedna od mjera koje su provedene u svrhu identifikacije nasljednika bila je i mogućnost da nam se nasljednici drugog i trećeg reda približe, preuzmu kontrolu nad određenim grobnim mjestima, daju dokaz o rodbinskoj vezi i nastave ispunjavati obveze plaćanja”, izjavila je Dragica Juković, pročelnica Radne jedinice “Groblje” JKP “Gradsko zelenilo” Čačak, u razgovoru za RINU.
Navodi da su korisnici dužni plaćati zakup na deset godina. Po sklapanju ovog ugovora o najmu imaju mogućnost produžiti ga na još deset godina kroz samu otplatu, a taj proces traje unedogled. Prema zakonu, posmrtni ostaci umrlih osoba mogu se premjestiti s grobnih mjesta koja nisu ponovo dana u zakup u zajedničku grobnicu, a takva se grobna mjesta mogu naknadno obnoviti i ponovno staviti na korištenje.
“Ukoliko se posmrtni ostaci pokojnika ekshumiraju iz ‘zaboravljenih’ grobnica, bit će prebačeni u zajedničku grobnicu u ‘Gradskom zelenilu’, koja se nalazi u sklopu samog groblja. Prazna grobna mjesta naknadno će biti stavljena na raspolaganje za prodaju. Ove grobnice Mjesta moraju biti prezentirana u postojećem stanju ili, ako bude potrebno u budućnosti, obnovljena prije ponovnog izlaska na tržište, tada će se utvrditi cijena za svako pojedino grobno mjesto”, rekao je Juković.
Groblje u Čačku je jedno od najvećih u regionu, jer obuhvata i stari i novi deo u okviru jednog prostora, za razliku od mnogih gradova u kojima su ova groblja udaljena jedna od drugih. „Grad Čačak problem nedostatka grobnog prostora rešava otkupom parcela od susednih vlasnika. Urbanističkim planovima ucrtane su parcele za tu namenu, što nam omogućava da izgradimo grobna mesta koja potom nudimo našim korisnicima“, naveo je Juković. Naime, nedavna proširenja Gradskog groblja u Čačku dovela su ga u blizinu seoskog groblja u općini Loznica, što je navelo upravitelja da predvidi spajanje ova dva groblja u narednim godinama.