Postoje neki uobičajeni tretmani koje liječnici propisuju kako bi pomogli u upravljanju simptomima menopauze i bilo bi dobro posavjetovati se s njim. Završetak ženskog menstrualnog ciklusa inače je poznat kao menopauza, što zauzvrat služi kao signal za kraj njene plodnosti. Ova prirodna faza u životu događa se između 40. i 50. godine života. Menopauza se ne može dogoditi preko noći. Zapravo, to se događa u tri faze:

Perimenopauza

Ovo je početna faza menopauze i tada menstrualni ciklusi postaju neredoviti.

Menopauza

Tijekom tog vremena mogli biste imati simptome poput suhoće intimnosti ili problema sa spavanjem.

Postmenopauza

Nakon jedne godine bez menstruacije, dobrodošli u menopauzu.

Što očekivati?!

Kad počnete osjećati te druge simptome…posjetite liječnika.

Simptomi uključuju:

– Neredovite menstruacije

– Suhoća intimnog područja

– Toplinski valovi

– Noćno znojenje

– problemi sa spavanjem

– promjene raspoloženja

– povećanje težine i usporen metabolizam

– koža uha

– gubitak punoće dojki

Postoje neki uobičajeni tretmani koje bi vaš liječnik mogao propisati za pomoć u upravljanju simptomima menopauze. Većinu žena simptomi menopauze i panika zateknu nespremne; iako se simptomi pojave iznenada, budite uvjereni – potpuno su prirodni.

  • U određenoj dobi lako je svako događanje u tijelu povezati s menopauzom. Ovaj simptom ukazuje da nije menopauza već nešto ozbiljnije!
    Znojenje, valovi vrućine i promjene raspoloženja: sve što dolazi s menopauzom. Ali također budite oprezni jer ovo mogu biti simptomi drugih mnogo zlokobnijih stvari.

Nemojte zanemariti promjenu u sljedećih pet simptoma, jer vam možda vaše tijelo želi reći da postoji mnogo veći problem nego što se čini.

1. Poremećaj menstrualnog ciklusa

Jedan od ranih i primarnih signala da dolazi menopauza su promjene u menstrualnom ciklusu. Kod nekih su ljudi primijetili veću učestalost mjesečnica; u drugima, dolaze brže i bliže nego prije. Međutim, ako primijetite jako krvarenje, počnite dobivati ​​mjesečnice manje od tri tjedna ili primijetite krvarenje nakon spolnog odnosa, posjetite liječnika. Možda su to polipi ili čak fibroidi na maternici — možda rak grlića maternice. Vrlo je važno saznati na vrijeme.

2. Naleti vrućine, znojenje tijekom spavanja.

U čak 80% slučajeva u perimenopauzi žene imaju valunge i noćno znojenje, ponekad najviše do sedam godina. Pad estrogena može uzrokovati da vaše tijelo ne može regulirati svoju temperaturu. Ali to također može biti pokazatelj hipertireoze (pretjeranog rada štitnjače), što je još više zbunjeno s drugim simptomima koji se pojavljuju. Neki su gubitak kose i neredoviti ciklus. Stoga vam savjetujemo da napravite krvnu sliku i saznate o čemu se radi.

3. Gubitak kose

Smanjenje estrogena uzrokuje nekoliko promjena u tijelu, a jedna od njih je negativna – gubitak kose. Vjerojatnost gubitka kose veća je kod žena ako su i njihove majke i bake u kasnijim godinama gubile kosu ubrzano. Međutim, ako primijetite da kosa jako opada, posjetite liječnika. Može se raditi o poremećenom radu štitnjače, problemima s pamćenjem — ali mogu biti i simptomi raka dojke.

4. Brzo udaranje u prsa

Srce će vam početi brzo ili neujednačeno kucati. Osobito tijekom valunga, kada prema studijama dolazi do ubrzanja za osam do šesnaest otkucaja. Međutim, ako vam srce ubrzano ubrzava u drugim slučajevima, provjerite sa svojim liječnikom. Nepravilnosti stare, ali nisu sve bezopasne jer neke mogu signalizirati probleme s kardiovaskularnim sustavom. Napadaji panike također mogu biti simptom menopauze jer automatski uzrokuju ubrzan rad srca. U tom slučaju ipak preporučamo posjet psihologu.

5. Bolovi u zglobovima

Očekuje se da s godinama vaše kosti postaju sve krhkije i slabije — to se posebno odnosi na razdoblje menopauze. Više od polovice žena upravo tada osjeti bolove u zglobovima zbog niske razine estrogena. No ako je bol jača i dulje traje moguće je da se radi i o artritisu, fibromialgiji ali i pojačanoj depresiji. To također može biti alarmantno (osobito ako imate problema s viškom kilograma) pa se posavjetujte s liječnikom.

Menopauza bi, striktno govoreći, trebala označavati posljednju menstruaciju u životu žene i zasigurno je dio starenja koje mora doći. Jedan od simptoma je da se smanjuje funkcija jajnika, a time i proizvodnja naših glavnih ženskih hormona, odnosno spolnih hormona — estrogena i progesterona.

Jajnici žene? Sadrže folikule u površinskom dijelu koji se nalazi u korteksu. Tvorbe u obliku vrećice ispunjene određenom tekućinom. Gdje se nalaze jajne stanice.

  • Otprilike svakog mjeseca, 3-10 naših jajnih stanica započne svoj rast. Međutim, praktički samo jedan od njih postiže potpunu zrelost. Stoga, u vrijeme ovulacije ili pucanja ovih folikula kada se to dogodi, otpušta se u naš jajovod.
    Istovremeno, folikuli za vrijeme potrebno za sazrijevanje svakog sljedećeg mjeseca u cirkulaciju kada dolazi do oslobađanja hormona koji su odgovorni za plodnost menstrualnog ciklusa žene.

– Neredoviti ciklus – kao posljedica hormonalne nestabilnosti. – Naleti vrućine – topli, ponekad čak i hladni. – Nelagoda tijekom spavanja, koja je posljedica nesanice kod žena u menopauzi. – Napetost i depresija preplavljeni osjećajima napetosti i depresije. – Bolovi u udovima uzrokovani su hormonskom neravnotežom; udovi polako otiču.