Ukočenost mišića uobičajena je pojava nakon sudjelovanja u sportu ili tjelesnoj aktivnosti, osobito ako je to prvi put ili nakon dulje pauze. Ovaj osjećaj nelagode obično se javlja 8 do 24 sata nakon vježbanja i pripisuje se intenzivnom naprezanju mišića. Kako biste ublažili ovaj osjećaj, postoji nekoliko korisnih preporuka, uključujući uključivanje određene hrane u vašu prehranu koja može pomoći u smanjenju vjerojatnosti pojave ukočenosti.

Svojim prirodnim analgetskim svojstvima, kajenski papar, poznati začin, posjeduje izvanrednu sposobnost ublažavanja bolova. Kroz djelovanje svojih karakterističnih spojeva, učinkovito sprječava osjećaj boli, čineći ga neprocjenjivim sredstvom na putu oporavka nakon napora.

Kako biste ubrzali proces ozdravljenja, od vitalne je važnosti uključiti hranu koja je bogata hranjivim tvarima, posebno onu koja je bogata vitaminima i mineralima, poput vitamina C. Kada želite povećati unos ovog esencijalnog vitamina, citrusno voće, jagode i brokula služi kao izvrsna opcija.

Za pojedince koji žele pomladiti svoju razinu energije, mlijeko se ističe kao izvrstan izbor i smatra se jednom od najučinkovitijih namirnica za ublažavanje ukočenosti. Kako biste iskusili njegove okrepljujuće prednosti, savjetuje se popiti čašu mlijeka oko 90 minuta nakon treninga. Dostupni su brojni izvori hrane koji su obogaćeni taurinom, aminokiselinom poznatom po svojoj sposobnosti da pomogne u oporavku mišića; ti izvori uključuju piletinu, plodove mora, ribu, jaja i pivski kvasac.

Prisutnost fenola i kofeina u kavi ključna je za sprječavanje utjecaja adenozina, spoja odgovornog za osjećaj boli koji se javlja tijekom upale mišića. Konzumacijom kave može se osjetiti olakšanje od boli i spriječiti pojavu ukočenosti. U kombinaciji s dobro zaokruženom prehranom, dovoljnim odmorom i odgovarajućom hidratacijom, kava ima potencijal značajno smanjiti osjećaj ukočenosti mišića nakon fizičkog napora.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.