Češnjak, poznat po svojim izvanrednim zdravstvenim prednostima, služi kao zaštitni štit za naš želudac, štiteći ga od infekcija i bolesti. Međutim, prednosti češnjaka sežu daleko dalje od toga. Također se koristi u liječenju visokog krvnog tlaka.

Za liječenje infekcije uha preporučuje se umetanje režnja češnjaka u zahvaćeno uho. Ova metoda učinkovito čisti unutarnje uho i koristi kisela svojstva češnjaka za pomoć pri uklanjanju svih stranih tijela zaglavljenih u slušnom aparatu.

Zahvaljujući svojim antibiotskim svojstvima, češnjak ima sposobnost obrane od infekcija uha. Da biste se uključili u ovaj oblik liječenja, preporučljivo je nabaviti organski češnjak. Preporučeni postupak je stavljanje klinčića u oboljelo uho prije spavanja i ispiranje ušiju vodom ujutro.

  • Za osobe s oslabljenim imunološkim sustavom češnjak je idealan izbor u prehrani. Njegove prednosti nadilaze njegovu sposobnost zaštite od prehlade i gripe. Poznato je da konzumacija češnjaka daje poticaj energiji i vitalnosti. Jedan češanj češnjaka sadrži značajnu količinu esencijalnih nutrijenata, uključujući 12 mg kalija, 5 mg kalcija i nevjerojatnih 100 spojeva sumpora.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.