Slatki kolači oduvijek su bili omiljena poslastica, osobito kada su izrađeni s bogatstvom čokolade ili orašastim užitkom. Unatoč tome, čak i najosnovniji i najpristupačniji kolači mogu se održati u usporedbi s njima. Tradicionalni recepti prenijeti od naših baka, poput žutog kolača s višnjama ili slatke lijenosti pite, osvajaju nepce. S vremenom se jugoslavenski kolač od jabuka nametnuo kao omiljeno osvježenje. Vrsne domaćice već su se snašle u njegovoj izradi, a svakako je preporučljivo da je isprobate jer će vas sigurno osvojiti.

Sastojci
Za izradu kore:

Za pripremu nadjeva prikupite sljedeće sastojke: 4 jaja, 100 grama šećera, 200 grama brašna, 100 mililitara ulja, 100 mililitara vode i 1 kesica praška za pecivo.

Za dekoraciju je potrebno 1 kilogram jabuka, 80 grama pudinga od vanilije i 100 grama šećera.

Dostupna je količina od 500 mililitara slatkog vrhnja.

  • Priprema
    Započnite odvajanjem žumanjka i bjelanjaka jajeta. Odvojite bjelanjke i pomiješajte ih sa šećerom snažno muteći dok ne dobijete čvrsti snijeg. U posebnoj zdjeli pomiješajte žumanjke, ulje, vodu, prosijano brašno i prašak za pecivo pazeći da se dobro sjedine. Smjesu žutanjaka lagano umiješajte u umućene bjelanjke. Pripremite pleh tako da ga premažete maslacem ili uljem i pospite brašnom. Dobivenu smjesu pažljivo izlijte u pripremljenu tepsiju. Stavite tepsiju u prethodno zagrijanu pećnicu na 180°C i pecite oko 20 minuta.

Započnite tako da u lonac ulijete 900 ml vode i pomiješate je sa šećerom. Nakon što smjesa prokuha, ubacite sitno nasjeckane jabuke. U posebnoj posudi izmiksajte preostalih 100 ml vode s pudingom od vanilije, pa ga umiješajte u lonac s jabukama. Nakon što su jabuke dobile željenu gustoću, pažljivo prelijte vruć fil preko prethodno pečene kore.

Nakon što se torta prirodno ohladi, prebacite je u hladnjak. Nastavite s stučenjem divne kreme i njome ukrasite tortu.

Prepustite se divnom i okrepljujućem kolaču od jabuka, poslastici koja će zasigurno brzo postati omiljena glavna namirnica u vašem kućanstvu.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.