Razna istraživanja pokazuju da 92 posto pojedinaca pregledava društvene mreže dok su u WC-u, a 30 posto se upušta u razgovore dok su na WC-u.
Možda se nađete kako ovaj tekst čitate sjedeći na WC školjki. Iako se može činiti prikladnim spojiti ugodno s praktičnim i uštedjeti vrijeme, stručnjaci sugeriraju da ova suvremena praksa nije posve korisna. Konkretno, studije pokazuju da korištenje mobilnog telefona može dovesti do provođenja dvostruko više vremena u toaletu u odnosu na uobičajeno. Dodatno, magazin “Health” donosi alarmantne podatke o širenju bakterija u ovom kontekstu.
Prema studiji objavljenoj u časopisu “Journal of Clinical Microbiology”, ovakvo ponašanje povećava rizik od infekcije, utječući ne samo na vas, već i na one do kojih vam je stalo. Istraživanje je ispitivalo postupke zdravstvenih radnika, usredotočujući se na njihove higijenske rutine i sklonost nošenju mobilnih telefona u zahod.
Mobilni telefon sadrži više bakterija nego WC školjka.
Istraživanje je pokazalo da osobe koje nose svoje telefone u kupaonicu nose značajnu količinu štetnih bakterija, uključujući stafilokok. Nadalje, ti se pojedinci suočavaju s povećanim rizikom od izlaganja salmoneli, Escherichiji coli, šigeli i kampilobakteriozi, budući da sićušne čestice omogućuju tim patogenima da se infiltriraju u male pukotine njihovih mobitela.
Šigela i kampilobakterioza nastaju konzumacijom kontaminirane ili pokvarene hrane, a ubrajaju se među najraširenije crijevne bolesti u razvijenim zemljama. Značajan čimbenik koji pridonosi ovom problemu je navika nošenja pametnih telefona u zahod. Čak i ako se suzdržite od njegove upotrebe, jednostavno nošenje telefona i njegovo stavljanje u kupaonicu izlaže vas riziku od infekcije, jer zahodi sadrže mnoštvo bakterija.
Bakterije unosimo i u spavaću sobu.
Stručnjaci upozoravaju da mnogi pojedinci koji svoje mobitele nose u toalet često nose iu spavaću sobu, ponekad ih ostavljaju na krevetu, što povećava rizik od kontaminacije i opasnosti po zdravlje.
Svaki dan obrišite stražnju stranu telefona alkoholom.
Izbjegavajte korištenje papirnatih ručnika ili drugih maramica za čišćenje uređaja sa zaslonom osjetljivim na dodir, jer mogu uzrokovati sitne ogrebotine na površini zaslona. Umjesto toga, upotrijebite nježne krpe od mikrovlakana i na njih nanesite malu količinu alkohola. Nakon što ste očistili uređaj, ostavite ga da odstoji deset minuta prije nego što ga uključite. Ovu rutinu čišćenja treba ponavljati svakodnevno.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.