Munje su prirodna pojava koja predstavlja značajnu prijetnju i može se pojaviti na različitim mjestima unutar atmosfere. Obično ima nekoliko oblika: pojavljuje se unutar oblaka, putuje iz jednog oblaka u drugi, ispušta se između oblaka i atmosfere ili udara iz oblaka u površinu Zemlje. Kada udari o tlo, električno pražnjenje stvara ogromnu energiju, što može dovesti do ozbiljnih posljedica za pojedince u neposrednoj blizini.

S obzirom na to da munja može imati smrtnost između 10 i 30 posto, a otprilike 50 do 70 posto preživjelih doživi ozbiljne ozljede, posebice živčanog sustava, bitno je primijeniti sve mjere opreza tijekom grmljavinske oluje kako bi se smanjio rizik.

Evo nekoliko ključnih koraka koje možete poduzeti kako biste se zaštitili od opasnosti koje predstavljaju udari groma: Ostanite informirani o vremenskoj prognozi: bitno je pratiti najnovije vremenske prognoze prije nego što izađete na otvoreno. Praćenje prognoze pomaže vam u zaštiti od neočekivanih oluja. Znakovi poput sve tamnijih oblaka, kiše ili povećanja brzine vjetra mogu ukazivati ​​na približavanje oluje. Ako se zateknete vani kad oluja udari, odmah potražite sklonište.

Pronađite sigurno mjesto za zaklon: Prisutnost grmljavine ukazuje da ste u blizini mogućeg udara groma. Bitno je potražiti utočište u čvrstoj strukturi, poput zgrade od cigle. Klonite se prozora, otvorenih vrata, metalnih stupova i predmeta kao što su slavine, električne utičnice i prekidači. Dodatno, tijekom nevremena poželjno je izbjegavati korištenje telefona i mobilnih uređaja, kao i suzdržati se od aktivnosti poput tuširanja ili pranja suđa, jer kombinacija vode i električnih uređaja povećava rizik od ozljeda.

  • Procjena blizine vrtača uključuje pridržavanje specifičnih smjernica: upotrijebite pravilo “30 + 30” za procjenu udaljenosti oluja. Kada postoji razmak od manje od 30 sekundi između promatranja munje i slušanja grmljavine, ključno je pronaći zaklon i ostati tamo najmanje 30 minuta nakon posljednjeg viđenja munje ili groma. Osim toga, ako primijetite da vam se kosa diže ili čujete pucketanje, to znači da će se uskoro dogoditi udar groma i morate napustiti to područje bez odlaganja.

Klonite se otvorenih prostora i okupljanja ljudi: tijekom oluje preporučljivo je izbjegavati stajanje u velikim skupinama ili na izloženim područjima. Ako se nalazite u šumovitom području, sklonite se uz manje drveće i grmlje, a držite se podalje od visokih, usamljenih stabala ili rubova šume. Nadalje, održavajte sigurnu udaljenost od metalnih predmeta, električnih vodova i žica jer oni mogu privući munju.

Odabir odgovarajućeg pokrova: kada ste na otvorenom, potražite niska područja kao što su udubine i šipražje u kojima nema vode. Kako biste smanjili kontakt s tlom, savijte koljena, nagnite se naprijed i čučnite. Ova tehnika može smanjiti vaš profil i ublažiti potencijalne opasnosti. Ako kretanje nije izvedivo, čučeći dok uvlačite glavu i pokrivate uši rukama, možete zaštititi od ozljede bubnjića.

Mitovi i činjenice o munjama: Postoje brojni nesporazumi u vezi s munjama, poput vjerovanja da je opasno dotaknuti osobu koja je pogođena ili da zvonjava crkvenih zvona može spriječiti udare munje. Druga prevladavajuća zabluda je da munja ne udara na isto mjesto više od jednom; to je, međutim, netočno, jer munja zapravo može pogoditi isti objekt nekoliko puta, osobito ako je taj objekt visok i bez prepreka.

Iako se vjerojatnost munja smanjuje nakon što se oluja razjasni, i dalje je moguće da do udara dođe po vedrom vremenu, iako su kišni uvjeti obično povezani s takvim događajima. Nadalje, obući gumenu obuću ili odjeću i skloniti se u vozilo može pružiti određeni stupanj sigurnosti. Ako se nađete na otvorenom tijekom grmljavinskog nevremena, preporučljivo je leći ravno na tlo. Pridržavanje ovih sigurnosnih smjernica i mjera opreza može značajno poboljšati vašu zaštitu tijekom grmljavinske oluje, čime se smanjuju šanse za teške ozljede ili smrt zbog munje.