Povremeno ubrzanje otkucaja srca ili osjećaj preskakanja dok ste u stanju mirovanja nije nužno razlog za zabrinutost. To jednostavno može biti privremena reakcija izazvana uzbuđenjem, strahom ili brzom promjenom položaja tijela. Određeni oblici lupanja srca i propuštenih otkucaja potpuno su benigni i ne zahtijevaju nikakvo liječenje.

Unatoč tome, određena stanja zahtijevaju liječničku intervenciju, a neka mogu biti i opasna po život; stoga se uz terapiju primjenjuje i kirurško liječenje.

Određeni otkucaji mogu biti smrtonosni, dok drugi ne predstavljaju nikakvu prijetnju.

Koje radnje možete poduzeti da biste se najbolje podržali kada osjetite lupanje srca?

Pokušajte se opustiti.

Kad vam srce počne lupati, važno je prestati sa svim fizičkim aktivnostima i pronaći udoban položaj. Usredotočite se na duboko, ritmično disanje i pokušajte se opustiti. Ako ubrzani otkucaji srca potraju, potražite pomoć u najbližoj ljekarni gdje će Vam predložiti odgovarajući lijek.

Početna radnja je pauzirati svoj rad i pronaći udoban sjedeći položaj. Duboko udahni, a onda…

U liječničkoj ordinaciji

Važno je posavjetovati se s liječnikom ako često osjećate ubrzano lupanje srca i ono traje dulje vrijeme. Osim toga, ako redovito osjećate da vam srce ne radi ispravno dok mirujete i primijetite povremeno preskakanje otkucaja, temeljita liječnička procjena je ključna. Hitna medicinska pomoć je potrebna kada je tahikardija praćena nesvjesticom.

Ispitajte razine u krvi.

Tahikardija ili ubrzani otkucaji srca mogu biti posljedica stresa, uzbuđenja i intenzivne radosti, ali također mogu biti potaknuti anemijom, problemima sa štitnjačom, pretilošću, značajnim fizičkim naporom, kao i slabošću srca i disfunkcijom ventila.

Procijenite krvni tlak i otkucaje srca.

Pojava tahikardije ukazuje na potrebu češćeg praćenja pulsa i krvnog tlaka. Preporučljivo je mjeriti krvni tlak ujutro, u podne i navečer. Normalno očitanje krvnog tlaka definira se kao ono do 140/90 mmHg. Srce odrasle osobe obično kuca između 60 i 100 puta u minuti, a broj otkucaja veći od 100 otkucaja u minuti smatra se povišenim otkucajima srca.

Provjerite puls: ako otkucaji srca prelaze 100 otkucaja u minuti, stanje je kritično.

Wellness prakse

Kako biste izbjegli tahikardiju, ključno je ograničiti unos kave, alkohola, pušenja, energetskih pića i hrane. Ciljajte na barem sat vremena vježbanja ili dnevne šetnje. Pobrinite se da svaki dan odvojite vrijeme za odmor. Održavajte zdravu prehranu.

Pregled

Bez obzira osjećate li simptome ili ne, bitno je jednom godišnje napraviti EKG i kompletnu krvnu sliku. Za one koji često imaju tahikardiju, savjetuje se da se podvrgnu EKG testu dok srce aktivno kuca, jer to može uvelike pomoći kardiologu u prepoznavanju temeljnog problema.

Tipično, um je kriv.

Ako tahikardija nije povezana s anemijom, pretilošću, disfunkcijom štitnjače ili problemima sa samim srčanim mišićem, nema opravdanja za liječenje lijekovima. Značajan broj pojedinaca doživi ubrzano lupanje srca zbog tjeskobe i napadaja panike.