Znakovi i indikacije pretjeranog rada štitnjače. Pojava hipertireoze je češća među osobama u dobi od 20 do 50 godina, a žene je imaju otprilike sedam puta češće, iako točni razlozi koji stoje iza ove razlike ostaju nejasni.

Hipertireoza se odlikuje povišenim razinama hormona štitnjače, što gotovo uvijek rezultira simptomima hipermetabolizma kao što su ubrzan rad srca, tjeskoba, drhtanje, nesanica, gubitak težine, pojačana probava, ubrzani menstrualni ciklusi kod žena reproduktivne dobi, a paradoksalno, može također uzrokuju umor, vjerojatno zbog iscrpljenosti tjelesnih rezervi energije.

Navedeni simptomi predstavljaju značajne izazove za pacijente u obavljanju svakodnevnih zadataka. Uz to, egzoftalmus, izbočenje očne jabučice, često prati hipertireozu. Ovo stanje nastaje zbog povećanja mišića i masnog tkiva smještenog iza očne jabučice, a u slučajevima hipertireoze, pokreću ga ista antitijela odgovorna za razvoj samog stanja, poznata kao TRA.

Prije pojave metoda za mjerenje razine hormona štitnjače u serumu, točna dijagnoza i liječenje hipertireoze predstavljali su značajan izazov. Međutim, širokom dostupnošću biomedicinskih analiza, kao što je određivanje razine (F)T3, (F)T4 i TSH u krvotoku, dijagnosticiranje hipertireoze postalo je mnogo jednostavnije.

Što je zapravo hipotireoza, koji su njezini simptomi i koje su dostupne mogućnosti liječenja?

  • Za sumnju na hipertireozu dovoljno je samo ispitivanje vrijednosti TSH u krvnom serumu, jer zbog hipertireoze vrijednost TSH pada na nulu. Međutim, za točno određivanje opsega disfunkcije potrebno je test dopuniti mjerenjem razine hormona štitnjače. Krajnji test u dijagnostici štitnjače, koji definitivno razlikuje hipertireozu od drugih stanja koja povisuju razinu hormona štitnjače, je scintigrafija štitnjače. Scintigrafija ima dugu povijest kao početna i jedina metoda snimanja štitnjače. Unatoč uvođenju ultrazvuka, koji nudi precizniju vizualizaciju strukture štitnjače, scintigrafija je tijekom posljednja tri desetljeća zadržala svoj značaj kao jedina slikovna tehnika koja može pouzdano identificirati temeljni uzrok pojačanog rada štitnjače.

Možete li opisati izgled tretmana?

Početni pristup liječenju hipertireoze obično uključuje primjenu tireostatskih lijekova. Ovi lijekovi djeluju tako što inhibiraju enzime odgovorne za ugradnju joda u hormone štitnjače. Kao rezultat toga, imaju dvostruki učinak: smanjuju proizvodnju i izlučivanje hormona, što dovodi do trenutačnih terapijskih koristi, i potencijalno ublažavaju upalu neizravnim sprječavanjem unosa joda u štitnjaču, za koju se vjeruje da je čimbenik koji pridonosi razvoju stanja .

Većina osoba koje boluju od hipertireoze mogu se izliječiti odgovarajućim i točno propisanim lijekovima. Međutim, ključno je redovito pratiti razinu hormona štitnjače i pažljivo odrediti dozu tireostatika tijekom liječenja. Ovaj pedantan pristup čak omogućuje predviđanje progresije bolesti u budućnosti.

Priroda hipertireoze je vrlo hirovita, što zahtijeva odgovarajuće liječenje za pacijenta. Ako pacijent ustraje u uzimanju pune doze tireostatika dulje od potrebnog vremena, velika je vjerojatnost potpunog poremećaja funkcije štitnjače, što će rezultirati teškom hipotireozom izazvanom lijekovima. Cilj liječenja je postupnim smanjenjem doze lijekova vratiti rad štitnjače u normalno stanje, što u većini slučajeva može dovesti do potpunog izlječenja od bolesti.

Liječnik objašnjava da postoje čvorovi u štitnjači koji zahtijevaju liječenje.

U slučajevima teže hipertireoze može biti potrebna kirurška intervencija ili terapija zračenjem pomoću radioaktivnog joda. Oba ova pristupa dovode do hipotireoze, što uključuje smanjenje proizvodnje i oslobađanja hormona štitnjače. Međutim, kada se radi o teškim slučajevima hipertireoze, to se često smatra preferiranom opcijom za pacijente. To je zato što je hipotireozu, u usporedbi s težim oblicima hipertireoze, znatno lakše kontrolirati i liječiti s većim uspjehom.

Što se događa tijekom trudnoće?

Liječenje hipertireoze tijekom trudnoće predstavlja složeniju situaciju. Preferirani lijekovi za liječenje hipertireoze, poznati kao tireostatici, mogu proći kroz placentu i spriječiti rast fetalne štitnjače, kao što je dokumentirano u literaturi. Posljedično, za liječenje hipertireoze tijekom trudnoće koristi se različita skupina lijekova, s prednošću ovih lijekova koji imaju znatno smanjeni prolaz u fetalni krvotok.

  • Općenito, kada se hipertireoza pravilno liječi, nema povećanog rizika od neželjenih ishoda trudnoće. Zapravo, na temelju kliničkog iskustva primijetili smo da trudnoća zapravo može imati pozitivan učinak na napredovanje hipertireoze. Kao rezultat toga, trudnice mogu zahtijevati manje doze tireostatskih lijekova.

U slučaju sumnje na hipertireozu, važno je pravodobno odrediti razinu TSH u serumu, a po potrebi i (F)T3 i (F)T4, te nalaz priopćiti stručnjaku endokrinologu radi pravilne dijagnoze i, ako potrebno, učinkovito liječenje. Ovaj je korak neophodan za potvrdu prisutnosti bolesti i osiguranje pružanja visokokvalitetne medicinske skrbi.