Hladno vrijeme i dehidracija glavni su razlozi za ispucale usne, što dovodi do problema s našom kožom, posebno pogađajući osjetljive usne, koje su jedno od najpogođenijih područja lica. Kako biste spriječili ispucale usne u početku, redovita primjena balzama za usne vrlo je učinkovita!

Primarni uzroci ispucalih usana uključuju griženje i lizanje usana, kao i kontakt s usnama nečistim rukama. Prilikom prehlade i gripe ključno je dobro hidrirati unosom dovoljno tekućine, što ne samo da pomaže hidrataciji, već pridonosi i zdravlju vaših usana.

Prije nego što izađete na hladnoću ili veliku vrućinu, važno je uvijek koristiti balzam za usne. Ako nosite ruž za usne, prvo nanesite balzam za usne kao bazu. U slučaju da vam se usne ispucaju, izbjegavajte trganje kože; umjesto toga, potražite jednostavne i prirodne lijekove koji će im pomoći vratiti glatkoću.

Ulje dobiveno iz kokosa

Kokosovo ulje u Hrvatskoj dobiva sve veću popularnost i može se kupiti u gotovo svakom trgovačkom centru i kozmetičkoj radnji. Ne samo da je korisna za prehranu, već služi i kao prirodni kozmetički proizvod. Koristimo ga za skidanje šminke, kao masku za kosu, za hidrataciju, kao i za ublažavanje ispucalih i suhih usana.

Recept – balzam za usne Uz samo dva sastojka i tri jednostavna koraka možete napraviti ovaj prekrasan balzam!
Sastojci:

10 mililitara kokosovog ulja

1 gram voska u saću

Po želji dodajte 1 kap eteričnog ulja (ovaj sastojak možete isključiti, ali ako ga odlučite uključiti, pobrinite se da bude visoke kvalitete).

priprema:

Pomiješajte sve navedene sastojke u vatrostalnoj posudi, a eterično ulje ostavite za posljednji korak. Zdjelu stavite u vodenu kupelj zagrijanu na maksimalno 70 stupnjeva Celzijusa. Nakon što se sastojci potpuno otope, izvadite zdjelu iz vruće vode i dodajte kap eteričnog ulja. Smjesu brzo prebacite u odabrane posude i ostavite da se ohladi i stegne, prenosi Dnevno.hr.

Ovaj prirodni balzam za usne možete nanijeti i na druge suhe dijelove tijela!

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.