– Krpelji su jako opasni, kada vams e zalijepe na kožu. I pored toga što izazivaju svrab i crvenilo, ogu da dovedu i do neke infekcije, jer oni lutaju od životinja, pa sve do ljudi….

U ovom tekstu otkrit ćete mnoštvo korisnih prijedloga i tehnika koje su dali članovi zajednice, a bave se temama kontrole krpelja i nadutosti. Čudesna mješavina lavande, cimeta i ružmarina, utopljena u alpu, pokazala je svoju učinkovitost u odvraćanju krpelja. Kako bi se povećala njegova moć, savjetuje se čuvanje ovog pripravka u hladnjaku i nanošenje prije izlaska u prirodu. Postoji zamjetno opažanje u vezi sa svojstvima odbijanja komorača protiv krpelja. Kako biste odvratili ove insekte, možete strateški staviti sjemenke komorača u torbe, cipele ili čarape prije ulaska u vrt.

Uključivanjem vitamina B-kompleksa u svoju dnevnu rutinu, možete se boriti protiv privlačnosti krpelja tako što ćete umanjiti tjelesni miris koji ih mami. Iako možda neće pružiti besprijekorno rješenje, ovaj pristup može poslužiti kao sredstvo odvraćanja od krpelja. Kako biste zaštitili svoje dvorište, preporučljivo je održavati dobro podšišan travnjak i unijeti mirisne biljke poput bosiljka, lavande i metvice, koje imaju sposobnost odvraćanja krpelja. Osim toga, redovito pregledavanje kućnih ljubimaca je vrlo preporučljivo kako biste spriječili prijenos krpelja. Za zaštitu od krpelja može poslužiti prirodni sprej od ulja limuna, ulja čajevca i vode. Prije izlaska na otvoreno, savjetuje se nanijeti ovaj sprej na tijelo i odjeću.

Krpelji se mogu odvratiti upotrebom eteričnih ulja poput eukaliptusa i limunske trave. Još jedna učinkovita opcija je kombinacija ružmarina i octa, koja se toplo preporučuje za tjeranje ovih nametnika. Tijekom godina, članovi zajednice testirali su i koristili niz prirodnih metoda za sprječavanje krpelja i nadutosti, a ovi savjeti pružaju raznolik izbor takvih tehnika. Privlačnost ugodnog vremena mami nas da maksimalno iskoristimo vrijeme na otvorenom. Ove godine bilježi se značajan porast populacije krpelja, posebice u Gorskom kotaru, što stručnjaci pripisuju iznimno toploj zimi.

Tragično, nedavno je došlo do smrtnog ishoda zbog uboda krpelja, dok su dvije osobe i dalje u kritičnom stanju. U gostovanju u emisiji Dobro jutro Hrvatska dr. Dobrica Rončević, cijenjeni glavni županijski epidemiolog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, dao je uvid u temu uboda krpelja. Krpeljni meningoencefalitis, virusna bolest koja se prenosi ubodom krpelja, u nas se često zamjenjuje s drugom bolešću koju prenose krpelji.

Ova bolest slijedi dvofazni obrazac, pri čemu se prva faza obično javlja jedan do dva tjedna nakon uboda krpelja, iako trajanje može malo varirati. Tijekom ove početne faze, pacijent doživljava opće simptome koji mogu nalikovati virusnoj infekciji poput gripe ili koronavirusa. Ovi simptomi mogu uključivati ​​povišenu tjelesnu temperaturu, bolove u tijelu i osjećaj slabosti. Ove manifestacije vrlo nalikuju uobičajenim bolestima, što otežava razlikovanje samo na temelju simptoma. Nakon početne faze, koja obično traje do 10 dana i bilježi slabljenje općih simptoma, nastupa druga faza bolesti.

Ova faza može biti posebno ozbiljna jer utječe na moždane ovojnice i mozak, potencijalno dovodeći do paralize određenih dijelova tijela, ukupne slabosti i pospanosti. U konačnici, ovi patološki procesi mogu imati ozbiljne posljedice. Rizik od prijenosa bolesti može se značajno smanjiti ranim otkrivanjem krpelja. Zbog duljeg vremenskog razdoblja između ugriza krpelja i pojave simptoma, pacijenti se često ne sjećaju da ih je krpelj ugrizao.

Možda se samo sjećaju da su bili vani i vidjeli krpelja. Iako ugrizi krpelja obično uzrokuju svrbež, važno ih je primijetiti prije nego što se pojave simptomi uboda, kao što su lokalna iritacija, svrbež, peckanje i promjene na koži. Pravovremenim otkrivanjem krpelja i provođenjem pregleda ili samopregleda nakon boravka u prirodi uvelike se može smanjiti rizik od prijenosa bolesti.

Rano otkrivanje značajno smanjuje vjerojatnost unošenja nekog od ovih uzročnika u organizam, kako je naglašeno. Prema njegovim riječima, krpelji obično traže dijelove tijela gdje je koža tanka i krhkija. Kod odraslih se ta područja obično nalaze blizu trbuha, koljena i pazuha. Međutim, kod djece čija je koža još nježnija, krpelji se mogu zalijepiti bilo gdje na tijelu. Koji je postupak za njegovo uklanjanje? Najpoželjnija metoda uklanjanja krpelja je prstima.

  • Čvrstim, ali ne snažnim hvatanjem krpelja na nekoliko sekundi, osobito u ranim stadijima kada se još nije duboko uvukao u kožu, on se često sam odvoji. Ovakav pristup smanjuje nelagodu za krpelja i smanjuje rizik od prijenosa bolesti putem njegove sline. Ako je krpelj uboden preduboko, umjesto njega može se koristiti pinceta. Važno je paziti da krpelj bude potpuno pokriven i da se ne potrga tijekom vađenja. Proces je sličan korištenju prstiju, gdje se krpelj, zajedno s kožom, nježno podiže, ostavljajući ga da se oslobodi nakon nekoliko sekundi.