– Fakultet je danas, u odnosu na prošla vremena postao obaveza, i ako niste završili faks, kao da nemate ni srednje škole. Danas vam donosimo jedno životno iskustvo, koje je povezano bš sa periodom kada se išlo na faks…..

Prije pet godina na koledžu, sjećam se da sam bio u užasnom zdravstvenom stanju. Bilo je obeshrabrujuće vidjeti kako moji vršnjaci diplomiraju dok sam ja jedini trebao produžiti studij. Tijekom ispitne sezone došao mi je student prve godine s još nekoliko predmeta tražeći pomoć za ispit. Tražio je da istaknem ono čega se sjećam iz knjige. Naravno, nisam imao sjećanja na koja bih se mogao osloniti, jer nisam bio upisan na taj smjer i nisam imao relevantan predmet. Zgrabio sam svoj telefon, pronašao neki nasumični tekst na njemu koji nije imao nikakve veze s temom, s ciljem da izgleda autentičnije, i počeo podcrtavati sve što mi se u knjizi isticalo.

Stoga sam nastavio s podcrtavanjem i pokazao mu svoje oznake. Tjedan dana kasnije, prilazi mi s velikim osmijehom, govoreći da je postigao devetku fokusirajući se isključivo na materijal koji sam mu istaknuo. Potpuno sam zaboravila na svoje postupke i tog sam dana uklonila sve svoje račune na društvenim mrežama kako bih ga spriječila da me locira, potpuno svjesna pogreške koju sam napravila, jer je u meni izazivao osjećaj krivnje. Apsolutno se nisam trebao tako ponašati; to je bila potpuno moja greška.

DODATNI TEKST

Zadivljujući aspekt prirode koji često ostaje nezapažen je fenomen bioluminiscencije. Ova izvanredna sposobnost omogućuje određenim organizmima da emitiraju svjetlost. Razne vrste pokazuju bioluminiscenciju, uključujući brojne vrste meduza, ribe, kukce, pa čak i neke gljive.

Tipično, ovaj fenomen proizlazi iz kemijskih reakcija koje se odvijaju unutar organizma, a uključuju molekule poput luciferina i enzima poznatog kao luciferaza. Dobro poznati primjer bioluminiscencije uključuje svjetlucavi plankton koji se nalazi u morskoj vodi. Ovi sićušni organizmi imaju sposobnost osvjetljavanja kada su uznemireni, emitirajući plavičasti sjaj koji služi kao prirodni izvor svjetla u mraku.

 

Dok valovi udaraju ili se ribe kreću kroz njih, ovaj plankton stvara bljeskove svjetlosti, što rezultira prikazima koji oduzimaju dah na površini oceana. Ovo osvjetljenje može ispuniti višestruke funkcije, poput odbijanja grabežljivaca ili mamljenja plijena. Uz plankton, određene vrste riba, poput ribice, također pokazuju bioluminiscenciju. Ove ribe posjeduju jedinstvene organe koji proizvode svjetlost, često koristeći bioluminiscentne bakterije da namame svoj plijen u mračnim dubinama oceana. Ova metoda lova im omogućuje da uvuku ribu i druga morska stvorenja koja bi inače bilo teško uhvatiti. Među kukcima, najpoznatiji primjer su svjetleći zmajevi.

Ta stvorenja koriste bioluminiscenciju za izvlačenje partnera tijekom procesa parenja. Svjetlo koje emitiraju može varirati u boji i intenzitetu, često služeći kao dio zamršenih svjetlosnih signala koji prenose informacije o vrsti ili društvenom položaju. Osim ovih slučajeva, bioluminiscencija nalazi praktičnu primjenu u područjima znanosti i medicine. Na primjer, znanstvenici koriste bioluminiscentne proteine ​​za označavanje različitih bioloških procesa, omogućujući temeljitije ispitivanje stanica i njihovih funkcija.

Ti su se proteini pokazali korisnima u stvaranju inovativnih dijagnostičkih alata i terapija. Znanstvenici i istraživači očarani su zamršenim i vizualno zadivljujućim fenomenom bioluminiscencije. Proučavanjem ovih prirodnih svjetala stječemo dragocjene uvide u evolucijske taktike za preživljavanje i prilagodbu, a sve to podsjećamo na očaravajuće carstvo prirode koje nas obavija. Bioluminiscencija otkriva da se naš svijet proteže izvan puke pojavnosti; ispod površine leže zapanjujuće tajne koje čekaju da budu otkrivene.