Otkrijte u nastavku vodič korak po korak o tome kako napraviti revitalizirajući napitak koristeći ZOVA, piće koje dobiva ogromnu popularnost tijekom proljetnih i ljetnih sezona.

Sastojci:

Za pripremu ovog pripravka od bazge trebat će vam 4 litre vode, 35 cvjetova bazge, 4 kg šećera, 1/2 kg limuna i 12 dekagrama limunske kiseline.
priprema:

  • Započnite ulivanjem 2 litre vode u prostranu posudu. Ubacite izdašnu količinu od 35 cvjetova bazge. U smjesu umiješajte 2 kg šećera. Uzmite limun, temeljito ga očistite i narežite na kriške prije nego što ga dodate u zdjelu. Sve sastojke dobro sjediniti. Ostavite smjesu da odstoji cijeli dan na sobnoj temperaturi. Tijekom tog razdoblja povremeno miješajte smjesu kako biste osigurali potpuno otapanje šećera i optimalno prožimanje aroma.

Nakon što prođe cijeli dan, odvojite cvjetove i kriške limuna od smjese filtriranjem kroz gazu ili fino sito. Nakon ovog koraka u procijeđenu tekućinu ubacite preostalih 2 kg šećera, zajedno s preostale 2 litre vode i 12 dkg limunske kiseline. Još jednom dobro promiješajte sve komponente kako biste osigurali da se šećer i limunska kiselina potpuno otope.

Ostavite smjesu da odstoji dodatna 24 sata, održavajući je na sobnoj temperaturi. Tijekom tog vremena povremeno promiješajte. Ako želite, nakon što prođu 24 sata, imate mogućnost još jednom procijediti sok kako biste uklonili sve zaostale čestice.

Prebacite pripremljeni sok od bazge u dezinficirane boce ili posude. Čuvajte boce u hladnjaku ili na hladnom i tamnom mjestu.

Postoje dvije mogućnosti za čuvanje soka: hlađenje za neposrednu konzumaciju ili pasterizacija za čuvanje na sobnoj temperaturi. Za uživanje u soku od bazge možete ga pomiješati s vodom ili mineralnom vodom i poslužiti ohlađenog. To ga čini fantastičnim izborom za dodavanje ljetnim koktelima ili jednostavno kao revitalizirajuće piće.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

  • Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.