Nakon uboda komarca, brojni pojedinci iskuse pojavu crvenih mrlja koje nevjerojatno podsjećaju na alergijske reakcije. Važno je napomenuti da ti tragovi ne izazivaju nužno svrbež, ali je njihovo vidljivo crvenilo nepogrešivo.

U jutarnjem programu TV Prve dr. Predrag Poleksić, specijalist dermatovenerologije, govorio je o ubodima komaraca i njihovom potencijalu da izazovu alergijsku reakciju, govoreći o mogućim komplikacijama i mogu li ljudi biti alergični na ubode ovih insekata.

Tijekom nekoliko godina moguće je da se kod pojedinca razvije alergija na ubod komarca. Iznenađujuće, čak i pojedinačni ugriz može izazvati pojačan alergijski odgovor, osobito kod osoba koje uzimaju imunosupresivne lijekove ili onih s kompromitiranim imunološkim sustavom. Profesor nadalje objašnjava da osobe koje već imaju alergije na druge tvari imaju tendenciju doživjeti teže reakcije. Važno je napomenuti da stanje imunološkog sustava igra značajnu ulogu u ovim okolnostima.

Na koje znakove treba obratiti pažnju da bi se prepoznala alergijska reakcija na ubode insekata i koje se specifične kožne manifestacije mogu primijetiti?

Kako bi se ublažila reakcija, provode se različiti tretmani ovisno o kliničkom stanju bolesnika. To može uključivati ​​antihistaminike, kortikosteroide koji se daju intramuskularno ili, u određenim slučajevima, intravenozno. Traženje liječničke pomoći je imperativ zbog mogućeg rizika od sekundarne superinfekcije. Bolesnici osjećaju svrbež na oboljelom mjestu, tjeraju ga na češanje, što rezultira nakupljanjem bakterija, prvenstveno stafilokoka, ispod nokta. Posljedično, simptomi postaju teži.

Osim toga, liječnik ističe prisutnost opasnih infekcija koje mogu prenijeti komarci, uključujući virus Zapadnog Nila, što može rezultirati teškim posljedicama.

Encefalitis, koji uključuje upalu mozga, predstavlja najteži ishod. Međutim, u stvarnosti se često susrećemo sa slučajevima prijenosa bakterija češljastim ubodima, zbog čega je potrebna primjena dodatnih lijekova.

  • Ako netko ne zna razlikovati reakciju na ubod komarca od alergije na pelud, Dokor nudi korisno objašnjenje. Prema Dokoru, reakcija na ubod komarca je ograničena na određeno područje, karakterizirano vidljivim crvenilom i oteklinom. S druge strane, alergija na pelud manifestira se nizom simptoma, uključujući kihanje, kašalj i suzenje očiju. Ovi simptomi su način na koji tijelo izbacuje alergen. Profesorica je, kako prenosi Mondo, dodatno pojasnila da je alergija na pelud tipično sezonsko stanje koje traje određeno vrijeme prije nego što se smiri.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.