– Njega cvijeća, pogotovo u hladnijim danima, kao što je period koji je ispred nas, je itekako težak zadatak za sve. Naime potrebno je puno više truda, jer uslovi nisu kao kada je u pitanju ljeto. Slijedi i par prirodnih savjeta, kako da vaše latice na cvijeću budu što ljepše….
Ako ste posadili cvjetnice koje ne cvjetaju kako je predviđeno, jednostavno rješenje možete primijeniti kod kuće. Ako prihvatite kreativnost i budete otvoreni za korištenje prirodnih gnojiva, vidjet ćete izvanredne rezultate. Vaše biljke će, kako se kaže, početi “pucati” cvjetove u nizu, a sve zahvaljujući ovom hranjivom poticaju. YouTube kanal Loucos das Plantas pruža fantastične savjete o stvaranju vlastitog organskog gnojiva, koje nije samo jednostavno za napraviti, već je i mnogo pristupačnije od komercijalnih alternativa. Ova DIY gnojiva korisna su za biljke i jamče da će vaše gredice biti preplavljene cvjetanjem.
- Za početak, ovaj recept zahtijeva jednostavne sastojke koje vjerojatno imate pri ruci u svojoj kuhinji. Jedan od ključnih elemenata su jaja. Ipak, umjesto da se koriste ljuske jaja, kao što se obično preporučuje, ovaj recept uključuje vodu koja je korištena za kuhanje jaja. priprema: Započnite dodavanjem 4-5 jaja u lonac. Zalijte litrom vode i stavite lonac na štednjak da prokuha. Kada voda dosegne točku vrenja, ostavite jaja da se kuhaju još dvije minute. Nakon toga izvadite jaja uz zadržavanje vode od kuhanja. Pustite da se ova voda potpuno ohladi, jer topla voda može biti štetna za vaše biljke.
Nakon što dosegne sobnu temperaturu, možete nastaviti zalijevati biljke. Ova “voda od jaja” služi kao bogat izvor hranjivih tvari, prepuna esencijalnih vitamina i minerala koji će pospješiti rast i cvjetanje vaših biljaka. Ovo organsko gnojivo savršeno je za niz sobnih biljaka, cvjetnih balkonskih sorti, kaktusa, sukulenata, pa čak i za voćke u vašem vrtu. Nakon samo nekoliko primjena, vidjet ćete kako vaše biljke počinju snažno cvjetati, a rezultati se pojavljuju brzo. Sadrži esencijalne hranjive tvari poput kalija, magnezija, fosfora, kalcija, željeza i bakra.
Dok su kalij i fosfor ključni za poticanje cvjetanja, ostali elementi također podržavaju cjelokupno zdravlje i vitalnost biljaka. Glavni potreban sastojak je talog kave. Kako bi se izbjegao razvoj plijesni, važno je osigurati da su ostaci potpuno osušeni. Skupite 4-5 mjerica taloga od kave i stavite ih u posudu te prelijte jednom litrom vode. Ostavite ovu smjesu da odstoji 24 sata; kišnica je bolja od vode iz slavine zbog nedostatka klora. Drugi sastojak koji vrijedi razmotriti je ljuska luka. Uzmite otprilike dvije šake kora, nasjeckajte ih prije nego ih dodate u zdjelu.
Dodajte litru vode i ostavite da odstoji 24 sata. Nakon što se tekućina slegne, procijedite obje smjese i spojite ih. Prije primjene ovu spojenu smjesu razrijedite u omjeru 1:1, odnosno jednu litru gnojiva pomiješajte s jednakom količinom vode. Ovo se gnojivo može koristiti svakih 15 do 20 dana tijekom faze rasta ili cvatnje. Ljubitelji biljaka s entuzijazmom hvale ovo organsko gnojivo napravljeno od taloga kave i ljuske luka zbog njegove sposobnosti da stimulira brzi rast, daje bujno zeleno lišće i potiče cvjetanje.
Koristeći ove jednostavne, ali izuzetno učinkovite formule, možete jamčiti da vaše biljke cvjetaju, što dovodi do zadivljujućeg vrta prepunog boja i života. Pretvorite svoje cvjetnjake u pravu oazu pomoću ovih prirodnih metoda! Čini se da nije postojala originalna rečenica za bonus tekst. Navedite rečenicu koju želite da ponovno stvorim! Izvanredna kvaliteta meda je njegova sposobnost da ostane neiskvaren neograničeno vrijeme kada se pravilno skladišti. Utvrđeno je da su posude s medom pronađene u drevnim egipatskim grobnicama, stare više od 3000 godina, još uvijek sigurne za konzumaciju!
Izvanredna dugotrajnost meda može se zahvaliti njegovom posebnom sastavu. Med ima visoku kiselost i nizak sadržaj vlage, što učinkovito sprječava razmnožavanje bakterija i plijesni. Nadalje, pčele konzumiraju enzim zvan glukoza oksidaza koji, u kombinaciji s vodom, proizvodi vodikov peroksid, nudeći dodatnu zaštitu od kvarenja. Značajno je da su stari Egipćani med koristili ne samo kao izvor hrane, već i kao sredstvo za balzamiranje i konzerviranje, zbog svog vjerovanja u njegova antiseptička svojstva.