Opće je poznato da je konzumacija ribe korisna za naše zdravlje. Prepuna omega 3 masnih kiselina, preporuča se uključiti ribu u prehranu barem dva puta tjedno.

Ovdje je predstavljena kompilacija prvih devet najzdravijih riba diljem svijeta.

Atlantski losos

Prema uvriježenom mišljenju, omega 3 masne kiseline prisutne u crvenom mesu ove ribe imaju potencijal utjecati na ljudski biološki sat, što dovodi do usporavanja procesa starenja.

Zubatica

Obilje fosfora, kalija, kalcija, natrija i željeza u ovoj plavoj ribi čini je vrlo vrijednom i korisnom za ljudsku prehranu.

Atlantska haringa

Iako je ova riba poznata po visokom udjelu masti, omega 3 masne kiseline koje posjeduje nude značajne prednosti kardiovaskularnom zdravlju pojedinaca.

Jezerska zlatovčica

Ova posebna riba poznata je po svom staništu u slatkoj vodi. Meso ove ribe ima sličnu razinu masnoće kao i losos, ali ipak zadržava svoju vlagu kada se podvrgne metodama termičkog kuhanja.

Girice – Inćuni ili sardele

Ova posebna vrsta ribe posjeduje obilje proteina, što je čini dostojnim konkurentom bilo kojoj vrsti mesa. Suprotno tome, njegov kalorijski sadržaj je relativno nizak. Nadalje, obiluje esencijalnim vitaminima i mineralima koji su vitalni za pravilno funkcioniranje ljudskog tijela.

Skuša

Nutritivna vrijednost ove ribe čini je idealnim izborom za svaku dijetu, jer je niskokalorična, ali bogata bitnim vitaminima i mineralima koji su vitalni za održavanje zdravog tijela.

Pastrva

Uključivanjem pastrve u svoju prehranu jednom tjedno možete učinkovito smanjiti razinu kolesterola, poboljšati zdravlje krvnih žila i živaca te spriječiti probleme s pamćenjem tijekom starenja.

Sardina

  • Sardine, maleno vodeno biće, imaju izuzetnu probavljivost i služe kao izvanredan spremnik proteina za ljudski organizam. Unutar sardina može se pronaći sveobuhvatan niz vitamina (uključujući A, B12, B6 i D) i ribljeg ulja, koji učinkovito smanjuju razinu kolesterola.

Tuna

Jedna od najkorisnijih dostupnih riba, ova posebna vrsta obiluje i omega 3 i omega 6 masnim kiselinama.

Kada je u pitanju priprema ukusnog ribljeg obroka kojim ćete zadovoljiti sebe i svoje ukućane, ključno je dati prednost kvaliteti ribe. Bitno je napraviti mudar izbor jer nisu sve ribe jednako hranjive. Prema izvješćima iz Espressa, određene vrste ribe koje se proizvode u velikim količinama mogu sadržavati visoke razine toksične žive.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.