Osamdesetih godina prošlog stoljeća Šemsa Suljaković je u Jugoslaviji postala izuzetno popularna kao dio poznate grupe Južni vjetar Pet, koju su činili Dragana Mirković, Mile Kitić, Sinan Sakić i Kemal Malovčić. Dok Šemsa izvodi “Zar mi sreće nema”, duh sevdaha ispunjava kafanu i dirne sve prisutne.

Šemsa Suljaković, rođena 1951. godine u Maglaju, u Bosni i Hercegovini, rado se prisjeća svog veselog djetinjstva, iako su je nakon razvoda roditelja odgajali baba i djed. Sa samo 13 godina počela je raditi uz majku, članicu Izvršnog odbora. Nakon završene osnovne škole sa bakom i djetetom seli u Sarajevo. U dobi od 16 godina udala se za svog najboljeg prijatelja, koji je tada imao 15 godina.

Zajedno imaju sina Almira. Nakon dvije godine braka, Šemsin razvod bio je šok i veliko razočarenje za njene roditelje i one iz njenog okruženja. Dok je sama odgajala sina, dala je sve od sebe i neočekivano je počela nastupati po kafanama. U to su se vrijeme takvi nastupi smatrali velikom sramotom, vjerojatno čak i više od samog razvoda.

  • Unatoč početnoj zabrinutosti, uvjerila je svoje roditelje da je njezina odluka u potpunosti nekontroverzna, što je omogućilo njezinoj karijeri da procvjeta. U svom profesionalnom životu pronalazi ljubav i na kraju se udaje za harmonikaša iz Šapca; međutim, njihova zajednica se raspada zbog ljubomore. Nakon još jedne neuspješne udaje, Šemsa ističe da osim sina i snahe, više nikoga u životu ne traži.

Proslavila se kao jedna od poznate petorke s Južnog vjetra. Dragana Mirković opisala je Šemsu kao drugu majku, budući da se folk pjevačica trudila zaštititi od negativnosti koje vladaju u glazbenoj industriji. Rat nikome nije donio prednosti, a ni Šemsa sigurno nije ostala imuna na ovu stvarnost. Osvrćući se na svoje iskustvo, Šemsa je napomenula: “U ratu sam izgubila dva brata, kao i brata od strica u Brčkom. Pričati o tome za mene je veliki izazov…

I moj sin jedinac je bio ozlijeđen, ali to je bila nesreća – zalutali metak koji mu je pogodio glavnu arteriju. Unatoč tome, osjećam zahvalnost na svojim unucima i divnoj snahi. Kad smo već kod toga, Almir, uspješni biznismen iz Sarajeva, vlasnik je vrhunskog restorana u Šeheru. Dok je on sklon bježanju od medijske pažnje, Šemsa ima priliku podijeliti svoju fotografiju. Šemsa je dosljedno bila iskrena oko održavanja svog izgleda; otkrila je da je operirala nos kako bi popravila devijaciju, a govorila je i o svojoj rutinskoj upotrebi botoksa.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.