– Stoja, popularna srpska pjevačica imala je jako težak život u svojoj mladosti. Ostala je jako brzo bez krova nad glavom, bivši muž ju je istjerao iz kuće, a ostala je i bez sina, kada je imala samo 17 godina starosti….

Stojanka Novaković, poznatija kao Stoja, već dugi niz godina slovi za jedno od najomiljenijih estradnih lica s naših prostora. Izgradila je zapaženu karijeru dok je svoj osobni život uglavnom uspijevala držati podalje od pažnje javnosti i medija. O obitelji Stojanke Novaković malo je informacija, a pjevačica se s njima rijetko pojavljuje u javnosti, navodno zbog burnog djetinjstva obilježenog raznim neugodnostima. Budući da se do sada rijetko bavila ovom temom, njen intervju za emisiju “Iz profila” pretvorio se u pravu ekskluzivu, gdje je pjevačica odlučila otkriti svoja najskrivenija osjećanja. Kroz emisiju je otkrila brojne detalje, no ono što posebno odjekuje je njezino pričanje o tome kako se kao djevojka uživjela u ulogu majke.

Udala se vrlo rano i sa samo 17 godina dočekala sina Milana. U tom trenutku teško je mogla predvidjeti teške izazove s kojima će se život susresti, uključujući tragičan gubitak voljenog supruga u nesreći, napuštanje nje i njezino dijete bez ičega i tjera ih na ulicu. “Udala sam se vrlo mlada, sa samo 16 godina, za čovjeka kojeg sam jako voljela, a i on je volio mene. Sa sedamnaest sam dobila sina Milana i nedugo nakon toga počela nastupati s bendom, uz suprugovo odobrenje. Ovo Blaženo razdoblje trajalo je do moje 19. godine, kada se dogodila nesreća, zbog koje se sve raspalo, od početka me obitelj moga supruga nije prihvaćala, bila sam im dosadna”, ispričala je Stoja.

Na dan suprugove sahrane, pjevačicu i njezino dijete njegova je rodbina munjevito istjerala iz kuće, ne ostavivši joj priliku da skupi ni najnužnije stvari. “Otišla sam bez ičega; nisam stigla ni pokupiti svoje stvari. Gledam u to malo dijete i osjećam se izgubljeno kuda ići dalje. Još prije vjenčanja roditelji su me upozorili da se neću vratiti njihovim dom. Cijeli taj dan i do kasnih noćnih sati lutala sam selom, vrištala i plakala iz sveg glasa! Iskreno sam vjerovao da neću preživjeti to vrijeme. Nekoliko mjeseci nakon toga moj sin i ja ostali smo kod prijateljice, dijeleći s njom posljednju šalicu kave i posljednji komad kruha.

Naravno, morala sam nastaviti nastupati po barovima kako bi moje dijete imalo što jesti”, otkrila je, a ostatak možete pročitati ovdje.

“BONUS TEKST”

Opće je poznato da dugotrajno sjedenje tijekom radnog dana dovodi do brojnih negativnih učinaka na zdravlje. No, suvremeni treneri uveli su novi izraz koji zvuči alarmantno i služi kao podsjetnik da ostanemo aktivni: “mrtva guza”.

“Prema slavnom treneru Donovanu Grinu, dugotrajno sjedenje uvelike pogoršava cirkulaciju krvi. To dovodi do istinskog zaboravljanja gluteusa, što rezultira nelagodom u bokovima i donjem dijelu leđa, zajedno s problemima koji utječu na zglobove gležnja. Gluteus amnezija, koja se obično naziva “mrtva zadnjica”, stanje je koje se javlja kada se mišić gluteus medius upali i ne funkcionira kako bi trebao. “Prema fizikalnoj terapeutkinji Kelly Sterrett, ovaj dio tijela nije dizajniran za dulje sjedenje.

Zamislite stavljanje sendviča u toster, primjenu pritiska i postavljanje na maksimalnu toplinu—to je osjećaj koji vaša stražnjica podnosi tijekom dana . Ova situacija je slična uobičajenom osjećaju kada ruka ili noga utrnu, što je obično posljedica pritiska živca. Kada gluteus maximus ostane neaktivan dulje vrijeme, drugi mišići i zglobovi u tom području preuzimaju njegove odgovornosti, regulirajući kukove, donji dio leđa i kralježnicu. Jednostavna žurba u teretanu i zaranjanje u “mrtvo dizanje” nije dovoljno da bi se ponovno pokrenula ispravna funkcija. “Suprotno tome, riskirate razvoj ozbiljnijeg problema – upale bedrenih mišića i bolova u leđima”, kaže poznati trener Jeff Bell.

  • “Umjesto toga, puno je korisnije prekinuti produženo sjedenje uzimajući kratku desetominutnu pauzu svakih sat vremena kako biste se istegnuli, pomaknuli i ponovno aktivirali glutealne mišiće. Produljenje istezanja prije i poslije treninga može spriječiti glutealnu amneziju, posebno usredotočujući se na područje kukova. Predlažemo izvođenje čučnjeva u širokom stavu, bočnih iskoraka sa savijenim koljenima i bočnog penjanja—bilo na steperu ili stepenicama, ovisno o tome čemu imate pristup.