U istoj studiji, dr. Seeballuk je također naveo da je pranje zubi noću vrlo važno. Dok spavamo, ne proizvodimo toliko sline kao tijekom dana. Stoga našim ustima postaje teže riješiti se ostataka hrane koji djeluju kao bakterijska hrana za bakterije koje mogu uzrokovati karijes. Zbog toga liječnici obično ne savjetuju hranu nakon pranja zubi

Neke od stvari koje radimo dok peremo zube mogu dovesti do karijesa bez našeg znanja.

Od svih rituala koje redovito provodimo, pranje zuba je na vrhu. Obično ne obraćamo pažnju jer se to radi automatski; međutim, još uvijek postoje ispravni i pogrešni načini za to. Prema BrightSideu, neke od stvari koje radimo dok peremo zube mogu potaknuti karijes. Stručnjaci su vas savjetovali kako pravilno prati zube:

Fluorid je ključan.

Zubna pasta namijenjena je svakodnevnoj uporabi i proizvod je koji se sastoji od nekoliko sastojaka, od kojih je najvažniji fluor jer je njegova uloga zaštititi zubnu caklinu od bakterija koje uzrokuju zarazne bolesti, poput karijesa. Stoga upotreba paste za zube s fluorom u dentalnoj higijeni smanjuje šanse za dobivanje karijesa na 45%.

Nažalost, većina ljudi pere zube samo 45 do 70 sekundi. Možda je to povezano s brzim tempom kojim moramo živjeti naše živote ovih dana. Međutim, škotski Dental Clinical Effectiveness Program preporučuje četkanje zuba od 2 minute kako bi se smanjio rizik od razvoja zubnog karijesa i drugih bolesti uzrokovanih oralnom higijenom.

Ispiranje nije uvijek dobra stvar

Iako možda mislite da je dobra ideja riješiti se ostataka paste za zube u ustima ispiranjem. Pa, ispiranje svom snagom nije baš pogodno. Barem prema istraživanju koje je proveo dr. Clement Seeballuk, klinički predavač pedijatrijske stomatologije na Sveučilištu Dundee. Otkrio je da prekomjerno ispiranje može isprati fluor s površine zuba, čime se smanjuje zaštita.

Pranje zubi noću vrlo je važno, vjerojatno više nego što mislite.

U istoj studiji, dr. Seeballuk je također izjavio da je pranje zubi noću vrlo važno. Jer dok spavamo, ne stvaramo slinu kao tijekom dana. Zbog toga našim ustima postaje teže eliminirati ostatke hrane— koji djeluju kao izvor hranjenja bakterija koje mogu uzrokovati karijes. Tipično, većina liječnika ne preporučuje hranu nakon pranja zuba.

Manje šećera, manje karijesa

Svjetska zdravstvena organizacija preporuča da se unos šećera i prehrambenih kiselina smanji na manje od 10 posto dnevnog unosa kalorija. Uz pravilnu tehniku ​​četkanja, to će nam pomoći da brinemo o svojim zubima. Također preporučuju cijelo voće umjesto prerađenih sokova jer se bakterije koje uzrokuju karijes hrane šećerom u tim sokovima.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.