Čišćenje i detoksikacija primarne su funkcije jetre, što je čini vitalnim organom u tijelu. Kako bismo smanjili njegovo radno opterećenje, ključno je povećati unos tekućine poput vode i čajeva, kao i raznovrsnog voća i povrća. Nasuprot tome, trebali bismo ograničiti konzumaciju masne i pržene hrane, a u alkoholu biti umjereni.

Igrajući vitalnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja, jetra obavlja bitne funkcije kao što su pročišćavanje krvi, apsorpcija hranjivih tvari i proizvodnja kemikalija za podršku normalnim tjelesnim procesima. Svaki kvar ili oštećenje jetre može dovesti do teških i potencijalno po život opasnih zdravstvenih komplikacija.

Nealkoholna masna bolest jetre obično je lišena vidljivih simptoma tijekom početnih faza, što otežava dijagnosticiranje. U većini slučajeva, stanje se slučajno otkrije kroz laboratorijske nalaze koji ukazuju na povišene jetrene enzime ili putem slikovnih metoda koje otkrivaju steatozu jetre.

Istovremeno, postaje imperativ isključiti koegzistenciju drugih bolesti jetre kao što su virusni hepatitis, autoimuni poremećaji, toksična stanja i metaboličke abnormalnosti. Provjera nakupljanja masnog tkiva (steatoza) obično se postiže jednom od različitih tehnika snimanja, a ultrazvuk abdomena je najčešće korištena metoda.

Kako bi se utvrdio primarni uzrok nakupljanja masnoće u jetri, ključno je isključiti sve sekundarne čimbenike, pri čemu je alkohol najzastupljeniji, zajedno s rijetkom uporabom droga ili drugim čimbenicima poput brzog gubitka težine. Smjernice Europskog društva za bolesti jetre (EASL) navode da konzumacija alkohola veća od 0,3 decilitra dnevno za muškarce i 0,2 decilitra dnevno za žene ukazuje na mogućnost oštećenja jetre uzrokovanog alkoholom.

Manifestacije bolesti.

Prevladavajući pokazatelj bolesti jetre je nakupljanje tekućine u tijelu, poznato kao zadržavanje vode. To se može prepoznati kroz povećanje nogu i trbuha.
Kada jetra više ne može stvarati bilirubin, prirodnu tvar koju stvaraju crvena krvna zrnca, to može rezultirati promjenom boje kože i bjeloočnica. Ovaj fenomen, poznat kao žutica, ukazuje na ozbiljno oboljenje jetre i može u konačnici napredovati do zatajenja jetre.
Kada je jetreno tkivo ozlijeđeno i ne može obraditi krv, može doći do krvarenja. To može rezultirati prisutnošću krvi u stolici ili povraćanjem krvi, jer se krv preusmjerava u područja kao što su probavni trakt i jednjak.

Ako je nečija stolica blijeda, to može ukazivati ​​na poteškoće u sposobnosti jetre da obradi bilirubin. Nadalje, nakupljanje viška soli (u obliku bilirubina) ispod kože može dovesti do svrbeža. Ako primijetite bilo koju od ovih indikacija, nužno je zakazati pregled kod liječnika, savjetuje Esspresso. Koji su pokazatelji da vaša jetra radi usporeno?

Čak i najmanji fizički napor može dovesti do osjećaja iscrpljenosti. Glavobolja se može pojaviti u stražnjem dijelu oka, dok zglobovi i mišići mogu osjetiti bol. Tijelo reagira povećanjem proizvodnje znoja kao sredstva za izbacivanje toksina koje jetra ne može adekvatno obraditi. Problemi s kožom poput akni i ekcema mogu nastati zbog nakupljanja ovih neprerađenih toksičnih spojeva. Alergije mogu postati česta borba jer tijelo postaje preplavljeno toksinima. Također se mogu pojaviti probavni problemi poput zatvora, proljeva, bolova u trbuhu i nadutosti.

  • Iznenađujuće, povećanje tjelesne težine može se primijetiti unatoč nedostatku prekomjerne prehrane. Poteškoće u preradi masti mogu dovesti do ozbiljne probavne smetnje. Stalni loš zadah također može postati problem. Mentalni zadaci postaju izazovniji, zahtijevaju dodatni napor i koncentraciju. Osjećaji depresije mogu se pojaviti bez ikakvog vidljivog traumatičnog događaja ili okidača. Iako ovi simptomi mogu biti indikativni za druga stanja, ključno je konzultirati se sa zdravstvenim radnikom kako biste isključili bilo kakvu zabrinutost.