Početna indikacija ove bolesti je pojava isušene usne šupljine. Kada razmišljamo o dobrobiti naših zuba, primarna asocijacija je blistav osmijeh i svjež izdah poput mente. Unatoč tome, određena zdravstvena stanja mogu dovesti do neugodnog zadaha, bez obzira koliko marljivo peremo zube i čistimo ih koncem. Ipak, održavanje oralne higijene u mnogim je aspektima povezano s našim općim blagostanjem.

Iako nije moguće izravno uspostaviti vezu između zdravlja zuba i kardiovaskularnog zdravlja, valja napomenuti da je neadekvatna oralna higijena povezana s povećanom prevalencijom srčanih bolesti. Nadalje, stanje usne šupljine može poslužiti kao pokazatelj raznih drugih zdravstvenih problema, od tumora do hipertenzije.

  • Prema stručnjacima, jedan od početnih znakova demencije može se manifestirati kao jedinstveni osjećaj u ustima. Demencija, kako je opisao Jim Dunn, gerijatrijski klinički konzultant i član odbora Senior Helpers, stanje je koje otežava sposobnost pojedinca za pamćenje, kogniciju i donošenje odluka. Demencija nije samostalna bolest, već širok pojam koji obuhvaća niz simptoma karakteriziranih značajnim gubitkom pamćenja i kognitivnim poremećajima koji ometaju svakodnevno funkcioniranje. Iako trenutačno ne postoji lijek za demenciju, rano otkrivanje i dalje je ključno. Healthline naglašava važnost rane dijagnoze i liječenja, budući da potencijalno može usporiti napredovanje demencije i očuvati mentalne sposobnosti na dulje vrijeme.

Mogućnosti liječenja mogu uključivati ​​lijekove, kognitivni trening i terapiju. Značajno je da se određeni simptomi demencije mogu pojaviti godinama prije službene dijagnoze. Za razliku od uobičajenih pokazatelja kao što su gubitak pamćenja i zbunjenost, suha usta su manje prepoznat, ali potencijalno rani znak kognitivnog pada. Pojačana zaboravnost široko je poznat simptom demencije, a suha usta mogu poslužiti kao potencijalni prethodnik ovog stanja. Prema Raymondu Dacilu, direktoru operacija za C-Care Health Services, suha usta možda nisu među najčešćim početnim pokazateljima demencije, ali mogu poslužiti kao rani znak upozorenja. Konzumacija vode može predstavljati poteškoću za osobe s demencijom, osobito ako stanje još nije identificirano, tvrdi Dacilo. Dodatno, neadekvatna hidratacija može rezultirati smanjenjem proizvodnje sline, što u konačnici rezultira pojavom suhih usta.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.