– Ono što je prema doktorskim disertacijama itekako prisutno u posljednjih par godina, jeste sve veći procenat osoba koje dobijaju demenciju. Jako opasna dijagnoza, koju prije svega treba primjetiti na vrijeme….

Kada govorimo o zdravlju zubi, naši prvi razlozi obično uključuju blistav osmijeh i svjež dah; međutim, kronični loš zadah može proizaći iz specifičnih zdravstvenih problema unatoč marljivom pranju zuba i čišćenju zubnim koncem. Štoviše, oralna higijena na brojne je načine povezana s našim cjelokupnim zdravljem. Oglas prati sadržaj. Na primjer, dok se izravna povezanost između kardiovaskularnih problema i zdravlja zubi ne može definitivno dokazati, postoji zapažena povezanost između neadekvatne oralne higijene i povećane pojave srčanih bolesti. Nadalje, stanje usne šupljine može poslužiti kao znak raznih zdravstvenih problema, poput tumora i visokog krvnog tlaka.

Prema stručnjacima, jedinstveni osjećaj u ustima može poslužiti kao rani znak demencije. Jim Dunn, viši član uprave i konzultant s fokusom na gerijatriju, pojašnjava: “Demencija je poremećaj koji umanjuje sposobnost osobe da pamti, razmišlja ili donosi odluke. “Demencija nije izolirana bolest; umjesto toga, ona obuhvaća širok raspon simptoma povezanih s oštećenjem pamćenja i drugim značajnim kognitivnim nedostacima koji ometaju sposobnost osobe da obavlja svakodnevne zadatke”, pojasnio je. Iako lijek za demenciju u ovom trenutku nije dostupan, rana identifikacija je ključna. Healthline izvještava da pravovremena dijagnoza i intervencija mogu pomoći usporiti napredovanje demencije i očuvati kognitivne sposobnosti kroz dulje razdoblje.

Moguće alternative liječenja uključuju lijekove, kognitivni trening i različite oblike terapije. Važno je napomenuti da se rani znakovi demencije mogu manifestirati nekoliko godina prije službene dijagnoze. Dok se gubitak pamćenja i zbunjenost obično smatraju uobičajenim simptomima, suha se usta predstavljaju kao potencijalni rani pokazatelj koji nije često povezan s kognitivnim pogoršanjem. Čest znak demencije je zaboravnost, a suha usta također mogu djelovati kao rani znak upozorenja. Prema Raymondu Dacilu, direktoru operacija u C-Care Health Services, iako suha usta obično nisu među najranijim simptomima demencije, ona doista mogu biti jedan od početnih pokazatelja.

DODATNI TEKST

Nakon što je napunio 61 godinu života, Redžep Kastrati je donio odluku da se upusti u novi brak. Umjesto očekivane 35-godišnje družice, upoznali su ga s 19-godišnjom djevojkom. U albanskoj kulturi ugovoreni brakovi imaju značajnu tradiciju, a Redžep Kastrati, porijeklom iz sela u blizini Prizrena, primjer je ove prakse. U 61. godini života odlučio se ponovno oženiti, a za suprugu je odabrao mladu ženu iz Albanije.

Prethodno je izvijestio lokalne medije da je za svoju buduću družicu izdvojio čak 3000 eura. Iako je očekivao susret sa ženom od 35 godina, umjesto toga upoznao ga je s 19-godišnjakinjom. Priča o ovom pojedincu postaje sve zapanjujuća kada se sazna da je imao 12 kćeri sa svojom prvom ženom, koja je nažalost preminula 2000. Sve su njegove kćeri sada udate, a prije nekoliko godina dobio je 50 unučadi, iako najnovija ažuriranja nisu dostupni. S novom suprugom Valentinom radosno je dočekao dolazak prvog sina kojem su dali ime Diamant. Prije više od desetljeća ova je izvanredna priča objavljena, ali sadašnje situacije upletenih pojedinaca ostaju nejasne.

U posljednje vrijeme primjetan je porast broja brakova između Srba i Albanki iz Srbije. Tipično, muškarci koji traže nevjeste iz Albanije su stariji i racionaliziraju svoje izbore izjavom da je brak na ovaj način bolji od izdržavanja života u samoći. Tipično, mlade žene se sele iz ruralnih regija u urbane centre u potrazi za obrazovanjem i mogućnostima zaposlenja, često s ciljem da pronađu partnera u tim gradovima.

Nasuprot tome, među djevojkama iz urbanih sredina malo je interesa za preseljenje u ruralna područja, što doprinosi značajnoj populaciji neženja u selima diljem Srbije. Dodatno, sve je veći trend koji pokazuje da su brojni pojedinci, posebno oni koji traže mladenke, skloni oženiti Albanke. Konkretno, ženska populacija Albanije nadmašuje mušku populaciju, što rezultira velikom vjerojatnošću da će mnoge žene ostati neudane. Nadalje, za te žene društvena stigma vezana za neudanost nadmašuje stigmu udaje za osobu druge vjere.

  • Godine 2005. podnio sam izvješće u kojem sam istaknuo spremnost albanskih žena da se udaju za Srbe, često putujući u južnu Srbiju u tu svrhu. Etnologinja Jasna Jojić napominje da se nakon 15-20 godina okolnosti u Srbiji mijenjaju, jer modernizacija sela, bolji pristup internetu i rast prihoda mijenjaju okoliš. Povijesno gledano, ruralna područja iskusila su višak samaca zbog migracije mladih žena u urbana područja.