– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o tumoru, koji je itekako opasan, i osoba kada ga jednom dobije, onda je jako teško da se izliječi. Današnja tema, povezana je sa tumorom kostiju…..

Rak kostiju nije čest i najčešće zahvaća zdjelicu i duge kosti udova. Benigni tumori kostiju mnogo su češći od malignih. Rak kostiju odnosi se na tumore koji počinju u samoj kosti; bolest se naziva metastatski rak kostiju kada se rak proširio na kost iz drugih dijelova tijela. Najčešći način liječenja raka kostiju je kirurško odstranjivanje tumora. Za one slučajeve u kojima je rak dosegao terminalnu fazu, operacija se može kombinirati s kemoterapijom i zračenjem. Rak kostiju može se razviti u bilo kojoj kosti.

Međutim, najčešći je u tako dugim kostima kao što su femur ili tibija. Klasifikacija raka kostiju može se razlikovati ovisno o dobi bolesnika. Znakovi raka kostiju uključuju sljedeće: Bol u kostima; može doći i proći, biti gore noću ili ne reagira na lijekove protiv bolova. Otok i osjetljivost: Zahvaćeno područje na kojem se nalazi kost može biti natečeno i bolno na dodir. Oslabljena kost: Kosti su lako lomljive čak i bez značajnog udarca.

Umor, gubitak težine: Gubitak apetita koji rezultira neobjašnjivim gubitkom težine može biti znak raka kostiju. Kada potražiti liječničku pomoć: Vrste raka kostiju: Ako bol u kostima postane učestala ili se pogoršava noću, ili ako bol ne reagira na lijekove protiv bolova. Važno je konzultirati liječnika Osteosarkom je najčešći oblik raka kostiju. Karakterizira ga stvaranje kancerogenih stanica koje tvore kost. Općenito se javlja kod djece i mladih odraslih osoba; obično u kostima ruku ili nogu. U rijetkim slučajevima može doći do razvoja izvan kostiju (ekstraskeletni osteosarkom).

Hondrosarkom: Ovo je drugi najčešći tip i uključuje stanice raka koje proizvode hrskavicu. Najčešće zahvaća zdjelicu, ruke ili noge i najčešće se viđa u ljudi srednje do starije dobi. Ewingov sarkom: Obično zahvaća zdjelicu, ruke i noge; češće se nalazi u djece i mladih. Faktori rizika: Nasljedni sindromi: Genetski sindromi poput Li-Fraumeni sindroma i nasljednog retinoblastoma povećavaju rizik od raka kostiju. Pagetova bolest kostiju: ovo stanje može povećati rizik od raka kostiju kod starijih osoba. Izloženost zračenju: Primjer je velika količina zračenja, to uključuje i onu za druge slučajeve raka koja bi povećala kasniji rizik od raka kostiju.

Razumijevanje simptoma, mogućih metoda liječenja i čimbenika rizika može pomoći u pravodobnoj dijagnozi i učinkovitom liječenju raka kostiju. Jedna od najzanimljivijih biljaka na svijetu je Rafflesia arnoldii. Ova fascinantna biljka nalazi se u tropskim kišnim šumama jugoistočne Azije; osobito uspijeva na otocima Borneo i Sumatra. Ono zbog čega je Rafflesia arnoldii mnogima posebno zanimljiva je nevjerojatno velika veličina njezinih cvjetova; mogu doseći više od jednog metra u promjeru i 11 kilograma težine, što ih čini najvećim pojedinačnim cvjetovima na svijetu.

Ne samo veličina, već i način na koji ova biljka preživljava čini je jedinstvenom. Parazitska biljka bez stabljike, lišća ili korijena je Rafflesia arnoldii. Umjesto toga, djeluje kao parazit na vinovoj lozi roda Tetrastigma. Hranjive tvari i vodu ova biljka apsorbira iz biljke domaćina; koristi specijalizirane strukture zvane haustorijumi. Rafflesia arnoldii najpoznatija je po svom neugodnom mirisu, sličnom mirisu raspadajućeg mesa.

Ovaj odvratan miris vrlo je koristan u procesu oprašivanja ove biljke. Mami kukce, osobito muhe, koje su navikle slijetati i polagati svoja jaja u trulom mesu. Tijekom svog posjeta cvijetu, muhe raznose pelud s jedne na drugu i tako olakšavaju unakrsno oprašivanje. Budući da je rijetka i zahtijeva posebne uvjete za rast, Rafflesia arnoldii spada u kategoriju ugroženih vrsta. Krčenje šuma i ljudske aktivnosti smanjuju njegovo prirodno stanište; što predstavlja veliku opasnost za njegov opstanak. Unatoč tome, Rafflesia arnoldii jedna je od najzadivljujućih biljaka na svijetu, magično privlačeći prirodoslovce i botaničare iz cijelog svijeta.