– Kako nam je stiglo proljeće, definitivno je sve više prilike da se odlazi na neki izlet u prirodu. Međutim, sa pojavom sunčanih dana, dolazi i do pojave raznih nametnika iz prirode. Krpelj je definitivno najopsaniji nametnik, koji napada uporedo i odrasle i djecu. Slijedi i par savjeta na ovu temu.

Kada se krpelj zakači za naše tijelo, može izazvati značajnu nelagodu. Uklanjanje ovog sićušnog parazita može biti prilično teško. U ovom opsežnom vodiču predstavit ćemo jednostavnu i učinkovitu tehniku ​​za sigurno vađenje krpelja.

Kao što je prethodno navedeno, krpelji predstavljaju značajan problem. Proces njihovog vađenja može biti prilično težak, a čak i nakon uklanjanja, postoji mogućnost da su ostaci još uvijek prisutni na tijelu.

Ključno je biti oprezan u ovoj konkretnoj situaciji jer prisutnost krpelja koji se dugo zadržavaju može predstavljati značajnu opasnost. Razumijemo da krpelji imaju sposobnost prenošenja brojnih bolesti, zbog čega su infekcije mogući ishod. I ljudi i životinje osjetljivi su na njihove napade.

Zbog vlastite sigurnosti preporuča se potražiti pomoć stručnjaka u klinici za uklanjanje predmeta. Nadalje, ključno je nositi prikladnu obuću i suzdržati se od hodanja bosih nogu kada prolazite šumovitim područjima ili visokom travom kako biste zaštitili svoja stopala.

  • Za uspješno uklanjanje krpelja dovoljno je samo posuti sol na mjesto gdje se nalazi krpelj i zatim upotrijebiti vlažnu vatu. Slijedeći ovu tehniku, krpelj će se prirodno odvojiti unutar otprilike 20 minuta. Ako se želite uvjeriti jeste li oboljeli od te bolesti, imate mogućnost podvrgnuti se laboratorijskom testiranju. Ipak, kada je riječ o uklanjanju, preporuča se konzultirati s medicinskim stručnjacima.

Krpelji, u svojoj potrazi za razvojem i razmnožavanjem, trebaju krvni obrok. Kao štetnici prvenstveno ciljaju na životinje, ptice i sisavce, a povremeno i na ljude, izvlačeći krv i potencijalno prenoseći zarazne bolesti. Sreća je da samo mali broj krpelja nosi te uzročnike bolesti. Ovi paučnjaci mogu se pronaći na lišću, granama i niskom raslinju, obično u prizemnom sloju šuma i gustih šikara, dosežući visinu do 1 metra.

Mogućnost susreta s krpeljima povećava se boravkom u prirodi, posebice među niskim raslinjem. Krpelji pokazuju jasan sezonski obrazac aktivnosti, a njihova najveća brojnost javlja se tijekom proljetnih i ranih ljetnih mjeseci u travnju, svibnju i lipnju. Međutim, ovisno o prevladavajućoj klimi i okolišnim čimbenicima, mogu se pojaviti iu ranu jesen. Pojedinci koji se često bave aktivnostima na otvorenom ili zanimanjima koja uključuju boravak u prirodnim staništima krpelja, poput šumara, šumskih radnika, vojnika, planinara, lovaca, planinara i turista, izloženi su povećanom riziku od izlaganja krpeljima.

Unutar Hrvatske šumski krpelj (Ixodes ricinus) vrlo je rasprostranjen u kontinentalnom dijelu, dok pseći krpelj (Rhipicephalus sanguineus) predstavlja veću opasnost za ljude u priobalju jer prenosi rikecije, uzročnike mediteranske pjegave groznice.

Ako vas ugrize krpelj, ključno je biti svjestan mogućih znakova koji se mogu razviti unutar 2 do 30 dana. Jedan od tih znakova je pojava kružnog ili ovalnog oblika crvenila na koži na mjestu ugriza. To se crvenilo postupno širi i obično premašuje promjer od 5 cm. Traje dulje vrijeme, ponekad traje nekoliko tjedana, dok postupno blijedi u središtu, što rezultira jasnim oblikom. Ako primijetite ove izrazite promjene na koži nakon uboda krpelja, nužno je da se odmah posavjetujete sa svojim željenim zdravstvenim radnikom.

Kako biste osigurali osobnu sigurnost dok uživate na otvorenom, preporučljivo je nositi odgovarajuću odjeću, uključujući majice dugih rukava, hlače uvučene u čarape i zatvorene cipele. Također je preporučljivo izbjegavati nošenje tamne odjeće jer su krpelji manje vidljivi na toj odjeći te se kloniti materijala poput vune i flanela za koje se krpelji lako mogu zakačiti.
Kako biste osigurali svoju sigurnost i spriječili bilo kakve neželjene susrete, preporučljivo je držati se označenih staza izbjegavajući iskušenje puzanja kroz gusto lišće ili odmora na tlu ili grmlju. Osim toga, suzdržite se od postavljanja odjevnih predmeta na raslinje ili tlo. Za dodatnu zaštitu od krpelja, nanesite repelente na izložene dijelove kože, a po potrebi i na odjeću. Ne zaboravite pažljivo slijediti upute proizvođača kako biste zajamčili optimalnu učinkovitost.

Po povratku iz vani važno je temeljito pregledati tijelo i odjeću na prisutnost krpelja. Brzo ih ukloniti od iznimne je važnosti. Obično postoji dovoljno prilika za to, budući da krpelji lutaju dulje vrijeme (često nekoliko sati) nakon što slete na domaćina, marljivo tražeći idealno mjesto za koje bi se uhvatili i ugrizli.

Nakon povratka iz prirode nužno je promijeniti odjeću i temeljito pregledati cijelo tijelo. Upotrijebite ogledalo ili zatražite pomoć druge osobe kako biste osigurali da čak i skrivena područja Vaše tijelo će biti pregledano. Obratite posebnu pozornost na regije s osjetljivijom kožom, kao što su iza ušiju, stražnji dio vrata, sam vrat, prepone, dojke, pazusi, područje iza koljena i pupak.

Zbog nižeg rasta i sklonosti igri na travnatim površinama, djeca se često susreću s krpeljima na glavi. Zbog toga im je ključno da se nakon boravka u prirodi istuširaju. U slučaju da se krpelj otkrije, važno ga je odmah ukloniti s kože.