– Mi se u nastavku našeg današnjega članka malo posvećujemo temi koja se zove dijabetes. To je jako opasna bolest, koja ako se drži pod kontrolom i otkrije se na vrijeme, sa njom se može jako lako živjeti. Danas govorimo o dijabetesu….

Najčešći pokazatelji dijabetesa su neutaživa žeđ i glad, stalni umor, neobjašnjive oscilacije u težini, usporeno zacjeljivanje rana, učestalo mokrenje, napadaji mučnine i smetnje vida. Učinkovito upravljanje ovim stanjem uvelike se oslanja na regulaciju razine šećera u krvi putem dijetetskih mjera. Rizik od razvoja inzulinske rezistencije je zabrinutost koju su istaknula medicinska istraživanja, pokazujući da bi jedna od svake tri osobe mogla iskusiti ovo stanje prije nego što navrši pedeset godina. Kako bi se spriječila inzulinska rezistencija, ključno je uključiti ključne preventivne mjere kao što su održavanje hranjive prehrane, dosljedna tjelesna aktivnost te osiguravanje odgovarajuće količine odmora i kvalitetnog sna.

  • Učinci lanenog sjemena na osobe s dijabetesom opsežno su proučavani u raznim istraživačkim nastojanjima. Ailsa Hitchens, poznata nutricionistica, ističe potencijalne dobrobiti uvrštavanja 30 grama lanenih sjemenki u dnevnu prehranu. Za postizanje optimalnih rezultata preporuča se konzumacija lanenog sjemena u mljevenom obliku, po mogućnosti pomiješanog s jogurtom. Pokazalo se da ova kombinacija učinkovito snižava ključne markere šećera u krvi. Osim toga, odabir varijante jogurta s nižim udjelom masti idealan je za maksimalan učinak. Prisutnost topivih vlakana u lanenom sjemenu ima ključnu funkciju apsorpcijom šećera i masti, učinkovito pomažući u eliminaciji viška tvari koje se ne iskorištavaju kao energija.

Međutim, važno je napomenuti da se ovo ne smije smatrati zamjenom za hranjivu prehranu. Osobama s rizikom od dijabetesa ili onima kojima je to stanje već dijagnosticirano, nutricionisti predlažu da u svakodnevnu prehranu uvrste jaja, zeleno povrće (uključujući opcije iz skupine cruciferasa poput brokule), smeđu rižu i soju kao bitne komponente. Dijabetes tipa 2, poznat i kao tihi ubojica, predstavlja izazov u smislu prepoznavanja simptoma.

Mnogi pojedinci s ovim stanjem, osobito odrasli, ostaju nesvjesni svog statusa dijabetesa i pogrešno pripisuju uobičajene znakove kao što su umor, razdražljivost, promjene težine, povećana žeđ i učestalo mokrenje prirodnim učincima starenja. Vidljivost simptoma uzrokovanih povišenim razinama glukoze u krvi razlikuje se između dijabetesa tipa 1 i tipa 2 zbog suprotnih učinaka proizvodnje inzulina u tijelu; kod tipa 1 uočljiv je nedostatak inzulina, dok kod tipa 2 prisutnost inzulina može otežati prepoznavanje simptoma. Učestalo i obilno mokrenje.

Nakon što razina glukoze u krvi dosegne određeni prag, bubrezi eliminiraju višak glukoze iz tijela. Ovaj proces uključuje povećanje proizvodnje urina, što rezultira učestalim mokrenjem. Iako učestalo mokrenje može ukazivati ​​na preaktivan mokraćni mjehur, prepoznavanje ovog simptoma i njegovo povezivanje s drugim simptomima olakšava postavljanje dijagnoze. Prisutnost suhih usta i neutoljive žeđi Dehidracija, koju karakteriziraju osjećaj žeđi i suha usta, može biti posljedica učestalog i obilnog mokrenja. Primjetan nedostatak vitalnosti.

Doživjeti trajni osjećaj iscrpljenosti, unatoč dovoljnom odmoru i snu, česta je indikacija. Nedostatak energije proizlazi iz nemogućnosti glukoze u krvotoku da pristupi stanicama tijela i stvori vitalnost. Proces ili gubitka ili dobivanja na težini. U slučajevima dijabetesa, tijelo se susreće s poteškoćama u upravljanju dehidracijom i smanjenjem šećera, što rezultira pojačanom žudnjom za hranom i naknadnim debljanjem. Nasuprot tome, neadekvatna opskrba mišićnog tkiva glukozom koči proizvodnju energije i rast, što dovodi do gubitka težine. Vid koji nije jasan ili oštar. Prisutnost prekomjerne glukoze u krvotoku dovodi do izvlačenja tekućine iz očnih leća, uzrokujući njihovo stanjivanje i gubitak sposobnosti fokusiranja.

  • Kada se razina glukoze u krvi smanji, vid se vraća u normalno stanje jer se tekućina vraća u leće. Povišene razine glukoze u krvi mogu dovesti do pojave krvarenja u osjetljivim krvnim žilama očiju. Redoviti posjeti oftalmologu ključni su jer oni posjeduju stručnost za pregled krvnih žila mrežnice i otkrivanje bilo kakvih abnormalnosti. Odgođeno zacjeljivanje rana ili velika učestalost infekcija Kod žena je uobičajeno doživjeti infekcije vagine i mokraćnog mjehura. Međutim, sposobnost tijela da se bori s tim infekcijama ometaju povišene razine glukoze u krvi, što također ometa prirodni proces zacjeljivanja rana.

Osjećaj trnaca može se osjetiti iu stopalima iu rukama. Prisutnost visoke razine šećera u krvi može rezultirati oštećenjem živaca, što se kasnije manifestira kao trnci u rukama i nogama. Desni mogu pokazivati ​​crvenilo, oticanje i povećanu osjetljivost. Bolest desni služi kao simptom koji ukazuje na prisutnost dijabetesa. Sposobnost usne šupljine da se zaštiti od infekcija ugrožena je slabljenjem učinaka dijabetesa. Miris voća ispunjava zrak. Kasni znak dijabetesa tipa 1 je prisutnost voćnog zadaha, koji služi kao pokazatelj alarmantno povišene razine glukoze u krvi.

Kada tijelo treba energiju, ono razgrađuje masne kiseline, što rezultira proizvodnjom ketona. Tijelo pokušava eliminirati te ketone kroz pluća, a oni se također izlučuju urinom. Kao rezultat toga, dah zauzima miris bombona s okusom voća ili čak odstranjivača laka za nokte. Ako uz ove simptome postoji osjećaj mučnine, povraćanja i nelagode u trbuhu, važno je odmah potražiti liječničku pomoć. Postoje dodatne indikacije koje mogu upućivati ​​na prisutnost dijabetesa, kao što su suha koža, nadražena koža i ponavljajuće kožne infekcije.

Uz gore navedene simptome, značajan čimbenik koji pridonosi vjerojatnosti razvoja dijabetesa nedvojbeno je obiteljska povijest bolesti. Ako je vašem bliskom rođaku dijagnosticiran dijabetes, smatra se da imate veći rizik. Stoga je ključno marljivo promatrati sve simptome ili signale koje vaše tijelo možda šalje i poduzeti pravovremene mjere kako biste spriječili da ovo teško stanje naruši vaše cjelokupno blagostanje.