Kefir je prirodni “antibiotik”. Vrvi korisnim bakterijama koje čine čuda u tijelu. Pospješuje probavu, smanjuje vjerojatnost upalnih procesa, detoksicira tijelo od štetnih elemenata, pomaže pri mršavljenju, a koristi se protiv gastritisa, čira na želucu, hipertenzije i bolesti jetre. Također jača imunitet i pomaže u borbi protiv intolerancije na hranu i alergija.

Međutim, nije svaki kefir isti. Općenito, kefir iz trgovine vjerojatno neće imati sve sastojke koje ima domaći kefir; stoga, iako je bolji od nezdravih napitaka, može biti manje učinkovit za poboljšanje zdravlja.

Kako proizvesti kefir?

Domaćem kefiru treba samo predjelo, a to su kefirna zrnca koja se dodaju mlijeku kako bi se mogla hraniti laktozom i ujedno razmnožavati. Kefirna zrnca nemaju rok trajanja i obično se prenose od jednog ljubitelja kefira do drugog. Možete ih kupiti online ili pronaći nekoga tko ih već ima.

Ako su zrna bila zamrznuta, trebat će im nekoliko dana da se ponovno aktiviraju. Stavite ih u staklenku s mlijekom, poklopite (ali ne zatvarajte) i ostavite na sobnoj temperaturi 24 sata. Ljeti bi čak 12 sati moglo biti dovoljno zbog viših temperatura okoline. Obično se ovaj prvi kefir izlije. Zatim cijeli postupak ponovite još dva puta dok ne dobijete napitak kremast s laganom pjenom.

Kefir se pravi tako da se u staklenku stavi žlica zrna i prelije s oko 3 dcl hladnog mlijeka. Može biti kravlje, kozje ili bilo koje mlijeko po želji. Budući da kefir duže stoji, postaje kiseliji, vrijeme stajanja zrnaca u mlijeku možete regulirati po želji.

Ako se sirutka odvoji, samo promiješajte i popijte. Procijedite ako treba. Prebacite žitarice u drugu čistu staklenku, a zatim dodajte novo mlijeko. Čuvajte u hladnjaku nekoliko dana prije upotrebe.

Kada zrna udvostruče veličinu, ili zamrznite ili ih dajte drugima. Počnite s uvođenjem malih količina, osobito ako niste navikli piti domaći kefir. Količinu možete postupno povećavati; oni koji ga piju u ljekovite svrhe uzimaju do litre dnevno natašte ujutro ili prije spavanja.

Uz dužnu brigu i strpljenje, kefirna zrna mogu trajati vječno, a mnogi ljubitelji ih nose sa sobom na put ili zamrzavaju po potrebi.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.