– Goga Sekulić je početkom 2000 godine, imala vrhunac svoje karijere, a tada su njene pjesme bile zapravo i najviše slušane. Danas živi na temeljima stare slave, a mi danas malo govorimo o njenom privatnom životu….

Na hrabar potez pjevačica Goga Sekulić odlučila se obratiti javnosti povodom poteškoća s kojima se trenutno bori njen petogodišnji sin. Goga je nedavno otkrila da njen sin ima govorne mane i da zaostaje u razvoju. U nastojanju da rasvijetli ovo pitanje i ponudi utjehu drugim roditeljima koji se snalaze u sličnim okolnostima, odlučila je podijeliti s vama prepreke s kojima se suočavaju obitelji u sličnim situacijama.

“Naišli smo na nazadovanje u sposobnosti mog djeteta da razvije govor. Slijedom toga, odlučili smo se posavjetovati s logopedom. Slično svakom tipičnom dječaku, navikao je izgovarati uobičajene fraze poput ‘on u oči, i Međutim, tijekom igranja naišli smo na temeljne probleme, Vasilij me prestao zvati po imenu, što me navelo na tešku odluku da se vratim u Beograd i potražim pomoć od naših cijenjenih lokalnih stručnjaka.

Ovaj se pothvat pokazao iznimno zahtjevnim i emocionalno uznemirujućim”, objasnio je Gorga, a potom nastavio s elaboracijom: Nije neuobičajeno da djeca koja su u izvrsnoj fizičkoj kondiciji zakasne na razgovor. Navedeni razlog je da se ta kašnjenja mogu pripisati različitim genetskim varijacijama, eliminirajući autizam kao potencijalni čimbenik budući da ta djeca obično pokazuju odgovor na početnu mutaciju. Pjevačica je istaknula važnost održavanja stalne suradnje s djecom.

Suština života je rad, rad, rad! Ovo putovanje puno je izazova i za roditelje i za djecu. Socijalizacija je ključni aspekt ovog procesa. Važnost dječjeg vrtića ne može se precijeniti jer djeci pruža priliku da istražuju svoju okolinu, stvaraju prijateljstva i napreduju u okruženju koje ih podržava. Unutar ovog procesa po važnosti se ističe deverbalizacija i prisutnost logopeda u sezonskoj prostoriji.

Postoji bezbroj načina pomoći djeci na tom putu, a svi oni zahtijevaju predanost i prianjanje uz Božju volju. Iako napredak može biti postupan, to je tek manja prepreka. Zato svom djetetu dajem prednost ispred vlastite karijere, usvajajući način razmišljanja koji favorizira jedno nad drugim. Da sam suočen s izborom, dragovoljno bih žrtvovao svoje pjevanje. Moj sin komunicira svojim jedinstvenim jezikom, a kada ga savlada, bit će razlog za slavlje. Budite sigurni, svi ćete biti pozvani da prisustvujete veselom događaju, kaže pjevačica u razgovoru za “Premijeru”.

BONUS TEKST:

Rekreirana rečenica: Dodatni materijal: Proces urbanizacije uključuje značajnu migraciju pojedinaca iz ruralnih regija u urbana područja u potrazi za boljim izgledima za obrazovanje, zapošljavanje i opću kvalitetu života. Ovaj svjetski trend ima dalekosežne učinke na različite aspekte društva, gospodarstva, kulture i okoliša. Opterećenje gradske infrastrukture i resursa značajna je prepreka koju predstavlja urbanizacija.

Kako se urbano stanovništvo širi, potražnja za bitnim elementima kao što su stanovanje, ceste, voda, energija i još mnogo toga se povećava. Neadekvatna infrastruktura može rezultirati zagušenjem, zagađenjem, nedostatkom resursa i raznim drugim izazovima koji izravno utječu na kvalitetu života stanovnika. Nadalje, proces urbanizacije ima potencijal dovesti do raznih društvenih problema, kao što su siromaštvo, nezaposlenost, nejednakost i socijalna isključenost.

Brzo širenje gradova može rezultirati nepovezanošću između dostupnosti poslova i broja pojedinaca koji traže zaposlenje, stvarajući tako ekonomske i društvene napetosti koje mogu poremetiti strukturu društva. Unatoč svojim izazovima, urbanizacija također predstavlja mnoštvo izgleda za napredak i prosperitet. Urbana područja služe kao središta domišljatosti, originalnosti i multikulturalnosti, dajući pojedincima mnoštvo prilika za učenje, rad i uzlaznu društvenu mobilnost. Nadalje, urbanizacija ima potencijal potaknuti gospodarsku ekspanziju, povećati učinkovitost i podići životni standard olakšavanjem pristupa vrhunskim uslugama i infrastrukturi. Održivi razvoj temeljni je čimbenik koji pokreće prosperitet urbanizacije.

To podrazumijeva strateški dizajn gradova koji uzima u obzir dobrobit i želje svakog stanovnika, očuvanje Zemljinih resursa i okoliša, zagovaranje pravednosti i inkluzivnosti te izgradnju otpornosti na klimatske promjene i nepredviđene katastrofe. Fenomen urbanizacije je inherentno zamršen, ima dubok utjecaj i na društvo i na okoliš. Usvajanjem holističke strategije koja uključuje suradnju svih članova društva, možemo nastojati uspostaviti gradove koji nisu samo prosperitetni i održivi, ​​već i uključivi, pružajući pojedincima priliku da poboljšaju svoje živote i osiguraju svjetliju budućnost.