– Na internet portalima, kao i na društvenim mrežama se svakodnevno mogu pronaći razne čudne životne priče. Međutim, sljedeća ispovijest nam pokazuje, kako samo život može da bude okrutan i grozan….

Kad je napunio 18 godina, Eldarova majka otkrila je postojanje polusestre, rezultat tajne afere koju je njegov otac imao godinama prije. Veza je naišla na opće neodobravanje koje je proizlazilo iz nacionalnih i obiteljskih razlika, što je posebno naglašeno rođenjem kćeri. Eldar je bio ispunjen dubokim bijesom zbog godina koje je proveo nesvjestan postojanja svoje sestre, ali je ostao odlučan u svojoj potrazi da je pronađe. Unatoč nesumnjivo zahtjevnom i dugotrajnom putu, na kraju je uspio pronaći Milenu putem društvenih mreža.

Nakon što je kontaktirao brojne osobe koje dijele njezino ime, identificirao je pravu osobu. Kada je saznala da ima brata, Milena je ostala zapanjena; istinu joj je bilo teško shvatiti, osobito zato što je njezina majka skrivala ovu stvarnost tako dugo razdoblje, što je rezultiralo značajnim emocionalnim previranjima. Prvi susret između Eldara i Milene bio je duboko dirljiv. Milena je otputovala u Sarajevo u jednotjedni posjet Eldaru, a njihov ponovni susret bio je preplavljen suzama i ogromnom radošću jer su otkrili zajedničke osobine i sličnosti. Kako bi nadoknadili vrijeme koje su propustili, Milena i Eldar sada se povezuju skoro svaki dan.

DODATNI SADRŽAJ

Cilj ovog dana je ukazati na štetne učinke pijenja alkohola tijekom trudnoće, koji mogu rezultirati ozbiljnom i trajnom štetom za dijete. Svakog 9. rujna obilježava se Međunarodni dan svjesnosti o fetalnom alkoholnom spektru poremećaja (FASD). Ovo stanje nastaje kod djece kao rezultat izloženosti alkoholu u maternici, što može uzrokovati probleme u ponašanju, učenju, kogniciji i fizičkom rastu. Dok se simptomi razlikuju od jednog djeteta do drugog, oni traju tijekom cijelog života. Niti jedna količina alkohola ne smatra se sigurnom za konzumaciju tijekom trudnoće. Konzumacija alkohola tijekom trudnoće povećava šanse da vaša beba razvije FASD.

Ako ste zabrinuti da bi vaše dijete moglo biti pogođeno ovim sindromom, važno je da se bez odlaganja posavjetujete s liječnikom ili zdravstvenim radnikom. Pravovremena dijagnoza i intervencija mogu riješiti određene probleme. Intenzitet simptoma povezanih s fetalnim alkoholnim sindromom može se jako razlikovati. Dok se neka djeca mogu susresti s težim problemima od svojih vršnjaka, različiti izazovi mogu se pojaviti kao simptomi koji utječu na fizički rast, kognitivne sposobnosti, učenje i svakodnevno funkcioniranje. FASD ometa i fizički i mentalni razvoj, što dovodi do poteškoća u fizičkom rastu.

Karakteristične crte lica povezane s ovim stanjem uključuju usko postavljene oči, vrlo tanku gornju usnicu, ravan nos i glatko područje između nosa i usana. Kašnjenje u tjelesnom rastu može se očitovati i prije i nakon rođenja, često praćeno razvojnim zastojima poput hodanja, govora ili sjedenja kasnije od očekivanog. Osim toga, mogu se pojaviti problemi s vidom ili sluhom, kao i smanjenje veličine glave i mozga. Razvojne promjene također mogu utjecati na srce, bubrege i kosti, što dovodi do problema s koordinacijom ili ravnotežom, hiperaktivnosti ili anksioznosti te prepreka u učenju i kognitivnim sposobnostima. Poteškoće u pamćenju, koncentraciji i sposobnosti usvajanja novih informacija mogu rezultirati intelektualnim kašnjenjima i poteškoćama u učenju.

Poteškoće nastaju u razumijevanju ishoda osobnih izbora, što dovodi do kompromitirane prosudbe koja ometa učinkovito rješavanje problema, donošenje odluka i strateško planiranje. Ograničenja u rasponu pažnje mogu spriječiti dovršetak zadatka, dok iskrivljen osjećaj za vrijeme dodaje komplikacije ispunjavanju rasporeda i rokova. Osim toga, izazovi s organizacijom i planiranjem, zajedno s problemima u pridržavanju uputa, pojačavaju utjecaj poteškoća u učenju.

Osim toga, važno je uzeti u obzir socijalne izazove i izazove u ponašanju. Pokazatelji koji mogu zahtijevati traženje savjeta od zdravstvenog radnika uključuju probleme u školi kao što su izostanci s nastave, poteškoće u učenju i ponašanju, poteškoće s komunikacijom i društvenim interakcijama, poteškoće s prilagodbom promjenama ili prijelazu s jednog na drugi zadatak, izazovi s emocionalnom regulacijom i ponašanjem, poteškoće s svakodnevnim vještinama kao što su kao što su proračun i briga o sebi, podložnost utjecaju drugih i česte fluktuacije raspoloženja.